Aleksiej Nawalny skazany na dziewięć lat pozbawienia wolności. "Putin boi się prawdy"

Na 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze został skazany Aleksiej Nawalny. Sąd uznał rosyjskiego opozycjonistę za winnego dwóch stawianych mu zarzutów: oszustwa na dużą skalę oraz obrazy sądu. Prokuratura wnioskowała o 13 lat pobawienia wolności.

Nawalny został skazany we wtorek na 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i o obrazę sądu. Wyrok zapadł w kolonii karnej w mieście Pokrow, gdzie Nawalny jest więziony od ponad roku. - Putin boi się prawdy, zawsze to mówiłem. Naszym priorytetem pozostaje walka z cenzurą, niesienie prawdy narodowi Rosji – napisał opozycjonista na Twitterze. 

- Jestem bardzo wdzięczny wszystkim za wsparcie - dodał. - Najlepszym wsparciem dla mnie i innych więźniów politycznych nie są współczucie i miłe słowa, ale czyny. Wszelka działalność przeciwko podstępnemu i złodziejskiemu reżimowi Putina. Wszelki sprzeciw wobec tych zbrodniarzy wojennych - wskazał Nawalny. 

Kolejny wyrok na Nawalnego

Sąd nakazał Nawalnemu również zapłacenie grzywny w wysokości 1,2 mln rubli (ok. 11,5 tys. USD). Wyrok wydała sędzia Margarita Kotowa.

Proces Nawalnego dotyczył dwóch postępowań połączonych później w jedną sprawę karną. Zarzuty o defraudację związane były ze zbiórką funduszy na organizacje założone przez Nawalnego. Śledczy utrzymywali, że datki w wysokości 356 mln rubli (wówczas około 4,7 mln USD) zostały zdefraudowane przez opozycjonistę i jego współpracowników.

O obrazę sądu Nawalny został oskarżony po tym, gdy w trakcie procesu o znieważenie kombatanta wojennego zwracał uwagę sędzi prowadzącej proces.

W trakcie procesu, który zakończył się we wtorek wyrokiem, jeden ze świadków oskarżenia Wiktor Gorożanko odmówił składania przed sądem zeznań przeciwko Nawalnemu. Oświadczył, że proces jest "absurdalny i wyreżyserowany". Później Gorożanko wyjechał z Rosji.

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim za rzekome defraudacje finansowe. Kara w zawieszeniu, wydana jeszcze w 2014 roku, została w lutym 2021 roku "odwieszona", gdy opozycjonista wrócił do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.

TOK FM PREMIUM