Masakra cywilów w Buczy. Pierwsze zdjęcia satelitarne pokazujące masowy grób pochodzą z 10 marca

Na zdjęciach satelitarnych Maxar Technologies z 10 marca widać 14-metrowy rów wykopany obok cerkwi w Buczy pod Kijowem. Po odzyskaniu kontroli nad Buczą przez siły ukraińskie w tym miejscu odkryto masowy grób z ciałami cywilów.
Zobacz wideo

Firma Maxar Technologies, która zbiera i publikuje zdjęcia satelitarne Ukrainy, oświadczyła, że pierwsze oznaki rozkopu na miejscu masowego grobu przy cerkwi św. Andrzeja i Wszystkich Świętych w Buczy były widoczne 10 marca - pisze agencja Reuters. Bucza, podobnie jak inne miasta na północny zachód od Kijowa były wówczas pod kontrolą sił rosyjskich, które 24 lutego zaatakowały Ukrainę.

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania wideo, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Chodzi o Buczę, Irpień, Hostomel, a także inne miasteczka.

Reuters pisze, że jego dziennikarze, którzy byli w Buczy w sobotę, widzieli ciała leżące na ulicach miasta. Masowy grób obok cerkwi był wciąż odsłonięty i wystawały z niego ręce i nogi zabitych. Według mera 280 osób trzeba było pochować w Buczy w masowych grobach, bo trzy miejskie cmentarze znajdowały się w zasięgu rosyjskiego wojska. Dodał, że wszystkie pochowane osoby miały ślady po rosyjskich kulach.

Władze Ukrainy oskarżyły Rosję o masowe zbrodnie na cywilach i masakrę ludności. 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM