Ukraińcy podeszli pod granicę z Rosją. Żołnierze nagrali wideo przy słupie granicznym

Ukraińskie armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją. Do Ukrainy dotarła również dostawa amerykańskich haubic.

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające kilkudziesięciu żołnierzy w narodowych kolorach niebieskim i żółtym stojących przy posterunku granicznym kraju. Według doniesień należą do brygady ochotników z Charkowa.

Ukraińskie wojsko już w ostatnich dniach informowało, że stopniowo wypiera wojska rosyjskie w okolicach Charkowa. Rosja wycofała swoje wojska z północnej Ukrainy, po tym, jak zostały one zatrzymane w pobliżu Kijowa.

Rosyjska ofensywa z problemami

Rosja kontynuuje też działania ofensywne, dążąc do zajęcia całego terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego oraz utrzymania korytarza lądowego na Krym - pisze o tym w komunikacie na Facebooku sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

W Donbasie siły rosyjskie prowadzą ostrzał wzdłuż całej linii kontaktu; uzupełniają zapasy amunicji i paliwa. Główne działania Rosjanie prowadzą w okolicach Łymanu (obwód doniecki), Siewierodoniecka (obwód ługański), Bachmutu, Awidjiwki i miejscowości Kurachowe (obwód doniecki). 

Jednak działania rosyjskie utrudnić może wysadzenie mostu kolejowego na kontrolowanej przez Rosjan trasie z Rubiżnego do Siewierodoniecka. Szef MSW Anton Heraszczenko opublikował w internecie zrobione z powietrza nagranie wybuchu, który zniszczył most. - Tak wylatują w powietrze mosty na tyłach okupantów - stwierdził. 

Jak podają źródła ukraińskie, Rosjanie doznają dużych strat w ludziach i sprzęcie: na niektórych kierunkach ukompletowanie pododdziałów wynosić ma mniej niż 20 proc. W celu uzupełnienia strat na poligonach w rosyjskich obwodach biełgorodzkim, rostowskim i woroneskim trwa przygotowanie do 2,5 tys. rezerwistów.

Amerykańskie haubice już w Ukrainie

Tymczasem do Ukrainy dotrzeć miały już prawie wszystkie haubice M777 z USA. Wiele z nich ma być już na froncie. To część najnowszego pakietu pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy w walce przeciwko Rosji - przekazano w niedzielę na oficjalnej stronie na Facebooku amerykańskiej ambasady w Kijowie.

- Wszystkie 90 haubic wysłanych przez Stany Zjednoczone, poza jedną, jest teraz na Ukrainie - napisano na profilu ambasady, dołączono także nagranie pokazujące szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi haubic.

Jeszcze przed wybuchem wojny 24 lutego amerykańscy dyplomaci przenieśli się ze stolicy kraju do Lwowa. Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził w niedzielę, że ambasada wkrótce wznowi działalność w Kijowie.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM