Pociąg z Krakowa do Chorwacji nie pojedzie. Ale z tego miasta dojedziesz koleją nad Adriatyk

Nadzieje Polaków na podróż pociągiem do Chorwacji z Krakowa zniknęły, bo nie zdołano uruchomić połączenia na tej trasie w tym roku. Wyjazd koleją nad Adriatyk z polskiego miasta odkładamy na przyszły rok. W te wakacje mamy dostępne inne rozwiązanie. Poza Budapesztem, o którym pisaliśmy, jest dostępna jeszcze inna opcja.

Dlaczego nie pojedzie pociąg do Chorwacji? 2022 już nierealny. Jest szansa w przyszłym roku

W styczniu 2022 r. czeska firma RegioJet uzyskała zgodę na otwarcie połączenia kolejowego między Krakowem a dwoma chorwackimi miastami. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał czeskiemu przewoźnikowi RegioJet zgodę na dostęp do polskiego odcinka torów na trasie nowego połączenia kolejowego Kraków - Rijeka/Split w Chorwacji.

Zgoda UTK na pociąg do Chorwacji wydana w 2022 roku była początkiem procedury uruchomienia tak oczekiwanego przez polskich turystów połączenia kolejowego. Jednak do połowy czerwca 2022 r. nie udało się go otworzyć. Przewoźnik nie zdążył dopełnić formalności wymaganych w przypadku pociągu międzynarodowego. Będzie to możliwe najwcześniej w 2023 r. więc możliwe, że skorzystamy z niego w następne wakacje.

Pociąg z Krakowa do Chorwacji. Cena, trasa, rozkład

Jak podaje infor.pl, pociąg miał kursować sezonowo od czerwca do września 2022 r. między Krakowem i Rijeką/Splitem w Chorwacji. Czas podróży do tych miast miał wynosić około 21 godzin. Pociąg miał wstępnie wyjeżdżać z Krakowa o 15.30, a przyjazd do stacji docelowej był planowany na 12.20 następnego dnia. Pociąg na trasie Kraków Główny – Rijeka/Split miał kursować trzy razy w tygodniu - we wtorki, piątki i niedziele.

Dziennikarze określali koszt biletu w przybliżeniu na 360 - 380 zł. Jednak mogą być to nieaktualne szacunki, bo taką cenę podano przed wybuchem wojny w Ukrainie i związanym z nią skokiem inflacyjnym w Polsce i Europie Trudno ocenić teraz ostateczny koszt biletu kolejowego na tej trasie.

Tak ma wyglądać trasa relacji Kraków Główny – Rijeka/Split i w tych miastach będzie prawdopodobnie zatrzymywał się pociąg do Chorwacji w przyszłym roku:

  • Kraków Główny (przystanek tylko do wsiadania),
  • Katowice (przystanek tylko do wsiadania),
  • Tychy (przystanek tylko do wsiadania),
  • Rybnik (przystanek tylko do wsiadania),
  • Wodzisław Śląski (przystanek tylko do wsiadania)

Chorwacja. Wakacje 2022 tylko autem albo samolotem? Sprawdź skąd odjeżdżają pociągi do wakacyjnego raju

Na razie polskiego pociągu do Chorwacji nie ma, ale jak pisaliśmy tu, link, jest połączenie kolejowe z Budapesztu do Splitu. Adria InterCity kursuje na tej trasie od 10 czerwca do 24 września. Pociąg z Budapesztu wyjeżdża wczesnym wieczorem, o godz.18.45 i do Splitu dociera po 14 godzinach jazdy o godz. 8.12 następnego dnia. Pociąg powrotny odjeżdża ze Splitu o podobnej porze (godz. 18.27) i przyjeżdża do Budapesztu o godz. 9:35 następnego dnia.

Istnieje jeszcze inna możliwość dotarcia na wakacje nad Adriatyk koleją. Trzeba tylko dotrzeć do czeskiej stolicy pociągiem albo samolotem. RegioJet, czeski przewoźnik, oferuje bilety kolejowe do Chorwacji w cenie od 25 euro do 33 euro. Dostępne są też na tej trasie kuszetki, gdzie wygodniej spędzimy długą podróż.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM