Wizzair i Ryanair. Czy tanie linie lotnicze jeszcze są tanie? Dopłacamy do wszystkiego

Na naszych oczach dokonuje się wielka zmiana w lataniu: regularne linie przejmują zwyczaje tanich linii w kwestii bagażu, a tanie linie zmniejszają bezpłatny limit rzeczy, które możemy zabrać na pokład - przekonuje fly4free.pl. Płacimy za posiłek, bagaż, nadbagaż a nawet możliwość siedzenia razem z partnerem w podróży. Czy to dopłacanie nie ma dna?

Dopłata za bagaż podręczny? Ryanair czy Wizz Air tani tylko z podręcznym plecakiem

"Za kilka lat w cenie biletu na pokład zabierzesz tylko portfel" - czytamy na portalu fly4free.pl. Jak przypomina ten branżowy portal, w latach 80. i 90. bilety były znacznie droższe i dostęp do podróży lotniczych mniejszy, ale komfort podróży znacznie większy.

Wiele linii lotniczych nie miało w ogóle ustalonych limitów wagowych, a większość przewoźników w klasie ekonomicznej pozwalało na zabranie ze sobą nawet dwóch walizek.

Teraz podstawą w tanim lataniu jest unikanie zbędnego bagażu i dodatkowych opłat przewoźników. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasem ruszamy na długo i duża walizka jest nam potrzebna. Jednak za jej przewóz do wybranej destynacji zapłacimy sporo u popularnych tanich przewoźników.

Obecnie dopuszczalny bezpłatny bagaż w Wizz Air, Ryanair czy easyJet to mały plecak czy torba, za resztę bagażu płacimy dodatkowo, są limity jego wagi a każdy kg nadbagażu kosztuje sporo. Do tego płacąc za bagaż w ostatniej chwili, na lotnisku, mamy jeszcze wyższe stawki niż online.

Razem czy osobno? Wizz Air nie pozwoli nam za darmo nawet siedzieć z osobą towarzyszącą. Podobnie w Ryanair

Dopłata za możliwość siedzenia razem z osobą, z którą podróżujemy to niedawna zmiana. Od kilku lat przy wyborze przez system miejsca obowiązuje losowość, która nie pozwala na siedzenie obok siebie za darmo.

Teraz, np. w liniach Wizz Air, chcąc mieć miejsce przy znajomych czy rodzinie, nie ma innej możliwości niż usługa "Miejsca obok siebie". To nie oznacza, że mamy wybór konkretnych miejsc, tylko jakichkolwiek obok siebie. Miejsca premium z dodatkową przestrzenią na nogi również są dodatkowo płatne.

W Wizz Air usługa "miejsca obok siebie" kosztuje 54 zł za dwie osoby dorosłe. W Ryanair z kolei klienci mogą wybrać i kupić trzy rodzaje zarezerwowanych miejsc dostępnych przez internet:

  • Miejsca z dodatkowym miejscem na nogi od 14,00 EUR/GBP za lot,
  • Miejsca przednie od 7,00 EUR/GBP za lot,
  • Miejsca standardowe od 3,00 EUR/GBP za lot.

Ile kosztuje posiłek na pokładzie Wizz Air czy Ryanair? Gratisy na pokładzie to wspomnienie

Zmęczeni długim oczekiwaniem na lot i odprawę na lotnisku pasażerowie są często głodni i spragnieni, gdy dotrą na swój fotel. Kanapka czy napój na pokładzie podczas kilkugodzinnej podróży po Europie? Zapomnijmy.

Za każdą przekąskę czy napój słono zapłacimy w samolocie tanich linii. Menu dostępne podczas lotu jest często okrojone w stosunku do opisu w folderze, bo różne opcje są dostępne w zależności od trasy.

Kawa z rogalikiem to koszt 5,5 euro w liniach Wizz Air. W Ryanair tyle samo kosztuje kanapka panini z serem i szynką lub kurczakiem. Napoje to kolejne 3 euro. Danie obiadowe w stylu chicken tikka masala czy lazania w Ryanair to koszt 6 euro. Zupa pomidorowa w Wizzair kosztuje 3,5 euro, pasta carbonara 4 euro.

Cena zależy od lokalizacji. To nie wszystko, bywają nieoczekiwane dopłaty

Eksperci tanich podróży uprzedzają, że algorytmy podadzą nami wyższe ceny biletów gdy połączymy się z serwisem przewoźnika ze stolicy (przy włączonej lokalizacji) niż z tańszego miejsca w kraju.

Zdarzają się też dodatkowe opłaty. Jak podaje serwis turystykawp.pl, klienci Ryanair’a, którzy po 1 lipca wylatują ze stolicy Węgier, otrzymali od przewoźnika informację, że ich karty zostaną obciążone dodatkową sumą. Kwota 10 euro (ok. 46 zł) obowiązuje w przypadku lotów do Europy i 25 euro (ok. 115 zł) poza Europę. Na tę dopłatę można się nie zgodzić i anulować bilet.

Dodatkowe opłaty za loty z Węgier to efekt wprowadzonego przez węgierski rząd podatku. Wchodzi w życie właśnie 1 lipca i dotyczy wszystkich pasażerów wylatujących z tego kraju. Podatek ściągają linie lotnicze i przekazują do skarbu państwa. Wizz Air jeszcze nie zdecydował, czy zamierza dodatkowo obciążyć klientów z tego tytułu.

Ale to nie wszystko - zapłacimy także np. za odprawę na lotnisku, zmianę nazwiska w rezerwacji, za anulowanie lub niewykorzystanie miejsca, gwarancję przylotu na czas czy za blokadę ceny.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM