Nowy wariant COVID nie jest łagodniejszy. Zapatero: "Możemy już mówić o COVID-22"

Nowy COVID to choroba wywołana przez inne wirusy, powstałe przez mutacje odmienne od oryginału. Są to warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka - informuje Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie. Obecnie występującą chorobę wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2 określił jako COVID-22. Sprawdź objawy nowego wariantu choroby.

Nowy wariant COVID ośmiokrotnie częściej powoduje reinfekcje. "Nie zawsze są łagodniejsze"

Siódma fala koronawirusa właśnie przechodzi przez Hiszpanię. Jednak obecny COVID bardzo różni się od poprzednich, w tym od oryginalnego. "To inna choroba, więc możemy mówić o „COVID-22" – powiedział Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie odpowiedzialny za tzw. Plan COVID w wywiadzie dla dziennika „Redaccion Medica".

"Obecny COVID to choroba wywołana przez inne wirusy, powstałe przez mutacje odmienne od oryginału – to warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka" – powiedział urzędnik. Określił obecnie występującą chorobę jako COVID-22, by odróżnić ją od tej z pierwszych dwóch lat pandemii.

Nowy COVID, objawy też nowe. Zachorowalność głównie w tej grupie wiekowej

Eksperci mówią o cichej, siódmej fali COVID w Hiszpanii. Jest lżejsza od poprzednich, ale jej symptomy mogą być intensywne. Objawy nowych wariantów Omikronu obejmują omdlenia, niedociśnienie, kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni. W kraju odnotowuje się niewielką, ale wciąż rosnącą liczbę hospitalizacji.

Najnowsze dane opublikowane przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia dotyczące epidemii wskazują, że wzrasta zachorowalność zwłaszcza wśród osób powyżej 59 lat (841 przypadków), a obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc. Liczba zgonów spadła do 3,9 proc.

COVID-22. Zachorowalność wyższa niż oficjalne dane. Jednak wirus jest już oswojony

Według Zapatero zachorowalność na obecny wariant wirusa SARS-CoV-2 może nawet dziesięciokrotnie przekraczać dane oficjalne. "Dzięki ochronie szczepionkowej, większość przypadków jest asymptomatyczna" - zakuważył..

Jak dodał, obecnie prowadzone są badania nad nowymi szczepionkami, bardzo skutecznymi z immunologicznego punktu widzenia. "Pandemia taka, jaką ją znaliśmy, prawdopodobnie zakończyła się, ale koronawirus pozostał z nami" - podkreślił.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM