Tanie kierunki na wakacje. Wybierz lot i wydaj mniej niż nad Bałtykiem

W tym rok ceny wakacyjnych wyjazdów poszybowały w górę. Nie tylko oferta biur podróży jest wyśrubowana cenowo, ale i samodzielny wyjazd coraz trudniej zorganizować w rozsądnym budżecie. Mamy jednak sposób na to, jak zaoszczędzić na wakacjach i spędzić udany urlop.

Wakacje 2022. Tanie latanie to przeszłość. Ale i tak możemy zaoszczędzić

Tegoroczne lato wydawało się idealnym momentem na nadrobienie ograniczeń w podróży, jakich doświadczaliśmy w ostatnich dwóch letnich sezonach. Niestety zła wiadomość jest taka, że wraz ze wzrostem cen paliwa, podrożały także bilety lotnicze. Tanie loty stają się wspomnieniem. Wraz z podwyżkami rosną ceny wakacyjnego wypoczynku, a lot w naszym budżecie robi się teraz kosztowną pozycją. Dlatego proponujemy zmianę taktyki na wakacje.

Zazwyczaj planujemy najpierw kraj, do którego się udamy na letni odpoczynek, a potem dopasowujemy do niego plany wakacyjne. Szukamy ofert w biurach podróży, albo na własną rękę bukujemy loty i noclegi. Jednak znacznie rozsądniej jest dopasować swoje plany do oferty lotniczej np. niskobudżetowych linii i tak wybrać cel podróży. Wyniki poszukiwań mogą być zaskakujące.

Jeśli lubimy urlop pod palmami, sprawdźmy na stronach tanich przewoźników w jakie ciepłe miejsca latają. Potem:

  • porównajmy ceny w różnych terminach i wybierzmy lot, który nas nie zrujnuje.
  • Pamiętajmy, że takie terminy jak początek i koniec wakacji są najbardziej oblegane, więc trudno wtedy o korzystną taryfę. Zamiast wrócić 31 sierpnia, zahaczmy o pierwsze dni września.
  • Loty weekendowe są droższe niż te, w tygodniu. Poniedziałek czy wtorek jest najlepszą opcją na wylot czy powrót.
  • Spakujmy się w bagaż podręczny a jeśli ma być walizka, to kupiona od razu. Dokupywanie usług po zrobieniu rezerwacji jest droższe

Tanie kierunki na wakacje. Po pierwsze improwizuj: wybierz niedrogi i atrakcyjny kierunek i leć

Mariusz i Anna z Warszawy postanowili podejść inaczej do zorganizowania tegorocznego urlopu. Zamiast dywagacji nad tym, czy lepsza jest Sardynia, Sycylia czy Portugalia, po prostu wyszukiwali na stronie taniego przewoźnika loty w niskiej cenie i zdecydowali, że wybiorą się tam, gdzie będzie najtaniej.

Wynik poszukiwań ich zaskoczył - system pokazał włoskie miasto Bari, położone na południu Italii. Za przelot swojej trzyosobowej rodziny (dwojga dorosłych i syna 12 lat),  na trasie Modlin - Bari i z powrotem, zapłacili niewiele ponad 1000 zł.

Potem zarezerwowali na portalu internetowym duży apartament z tarasem w małym miasteczku nieopodal Bari, położony 200 m od morza - koszt ok. 5000 zł na 10 dni. Jednak jest sporo ofert noclegowych w niższej cenie, jeśli nie zależy nam na luksusie. Koszt wakacji nie wliczając wyżywienia i atrakcji, ale z lotem i pobytem planują zamknąć w ok. 6 tys. zł.

Tymczasem pobyt w dwuosobowym pokoju w ich ulubionym hoteliku na Helu w sezonie kosztuje od 5 tys. do ok. 11 tys. za podobną liczbę noclegów (9). A nie ma w tej kwocie nawet kosztu posiłków ani dojazdu.

Tanie kierunki na wakacje. Uroki włoskiego Południa

Nasi bohaterowie znaleźli nocleg w Polignano a Mare - to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Apulii. To właśnie tam urodził się piosenkarz Domenico Modugno, autor słynnego hitu "Volare" z 1958 roku. Chyba każdy, kto ma Instagram, chociaż raz widział niezwykłą plażę położoną w wąwozie. To znak rozpoznawczy Polignano i najczęściej fotografowane miejsce w tej okolicy.

Apulia słynie z malowniczych plaż. Jednak miasteczko, do którego leci rodzina, oferuje nie tylko plażę - ma piękne centro storico, Via Roma i słynie z foccacia barese. To placek z ciasta drożdżowego, zmieszany z ugotowanymi ziemniakami i dodatkami w rodzaju pomidorków, kaparów, rozmarynu i oregano popularny w Bari. Mieszkańcy tej okolicy zajadają się tą pyszną przekąską przez cały dzień.

Zresztą kuchnia południa Włoch na pewno nie rozczaruje, a jeśli zechcą obniżyć koszt wakacji mogą skorzystać z kuchni w apartamencie. Choć, jak podaje hikersbay.com, ceny żywności we włoskich supermarketach są wyższe niż w Polsce. Przykładowo, w Bari zapłacimy za:

  • butelkę lub karton mleka (1 litr): 5.10 zł (1.10 euro)
  • popularny żółty ser (1 kg): 61 zł (13 euro)
  • butelkę piwa ze znanej marki: 5.70 zł (1.20 euro)
  • kiełbasę lub wędliny (1 kg): 92 zł (19 euro)
  • wino średniej klasy (jedna butelka): 29 zł (6.00 euro)

Dla miłośników kawy jest dobra wiadomość: cappuccino kosztuje zaledwie 5.70 zł (1.20 euro) a espresso 4 zł (0.83 euro).

TOK FM PREMIUM