"To punkt zwrotny". Jest porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy

Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne - przekazał w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Stambule, gdzie trwały negocjacje między delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji - ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubakow i rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, którzy podpisali w piątek w Stambule zawarte wraz z Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy zrobili to osobno, nie usiedli przy wspólnym stole i unikali podania sobie dłoni - relacjonuje agencja Reutera. Podczas ceremonii znajdujące się w tle flagi państwowe zostały ustawione tak, by te należące do Rosji i Ukrainy nie stały bezpośrednio obok siebie, tylko były przedzielone flagami Turcji i ONZ.

Jak zaznaczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, podpisana umowa pozwoli na znaczący eksport zboża przez trzy kluczowe ukraińskie porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem). Dodał, że na porozumieniu zyskają kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód. Sekretarz generalny ONZ wezwał też Rosję i Ukrainę do pełnego stosowania się do zapisów umowy.

Zdaniem prezydenta Turcji podpisana w Stambule umowa, "to punkt zwrotny".  - Pomoże w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego i złagodzi wzrost cen żywności na globalnych rynkach. Jesteśmy dumni z tego, że bierzemy udział w inicjatywie, która odegra ważną rolę w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego - powiedział Recep Tayyip Erdogan.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM