USA. Wyschnięte koryto rzeki ujawniło ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat

Ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat odkryto w wyschniętej części koryta rzeki Paluxy w parku stanowym Dinosaur Valley w amerykańskim stanie Teksas. Według przedstawicieli parku jest to jeden z najstarszych reliktów odsłoniętych tego lata w wyniku suszy.
Zobacz wideo

Kierownik parku Jeff Davis powiedział amerykańskiemu portalowi ABC News, że jest to prawdopodobnie najdłuższy ciąg śladów pozostawionych przez jednego dinozaura, zachowany w Ameryce Północnej. Ślady pochodzą od akrokantozaurów, których pozostałości odnajduje się głównie w stanie Teksas oraz w sąsiedniej Oklahomie.

Jak dodał, gdy w Teksasie spadnie deszcz i wzrośnie poziom wody w rzece, ślady zostaną ponownie ukryte, bo taka jest "natura rzeki".

Davis przekazał, że różne ślady stają się widoczne i znikają w całym parku w zależności od pogody, a optymalny czas oglądania śladów dinozaurów zmienia się z roku na rok. Kierownik parku wskazał na znaczenie rzeki w procesie ich konserwacji.

- To rzeka znosi muł i osad i układa je na śladach. To je chroni, dlatego wciąż tu są po około 113 milionach lat - wyjaśnił.

TOK FM PREMIUM