Ukraina. Odparto ataki Rosjan w obwodach donieckim i chersońskim. Ukraina zaatakowała m.in. skład amunicji

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w rejonie miejscowości Bachmutske, Kodema, Zajcewe, Awdijiwka, Marjinka i Wremiwka w obwodzie donieckim - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie w sobotę.

Odparto również natarcia przeciwnika w obwodzie chersońskim - w rejonie miejscowości Wysokopilla i Potiomkine - dodano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.  Poinformowano, że w ciągu ostatniej doby przeciwnik przeprowadził sześć uderzeń rakietowych oraz 20 lotniczych, atakując cele wojskowe i cywilne na terytorium Ukrainy. Rosjanie kontynuują ataki ogniowe wzdłuż linii frontu od obwodu charkowskiego do chersońskiego.

Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło ponad 40 lotów bojowych dla wsparcia sił naziemnych, niszcząc m.in. kilka punktów dowodzenia i magazyn z amunicją. Siły ukraińskie atakowały cele na zapleczu wojsk agresora. Według sztabu na terytoriach okupowanych, w południowej części kraju, siły okupacyjne nasiliły działania filtracyjne, chcąc osłabić proukraińskie nastroje ludności.

Trzy osoby zginęły w obwodzie donieckim w wyniku ostrzałów rosyjskich

Lokalne władze poinformowały, że trzy osoby zginęły w piątek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy. W nocy Rosjanie ostrzeliwali również obwód dniepropietrowski i Charków.

"2 września Rosjanie zabili trzech cywilnych mieszkańców Donbasu, w miejscowościach Zajcewe, Wuhłedar, Bohojawłenka" – powiadomił szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko w wiadomości na Telegramie. Dodał, że trzy osoby zostały ranne.

Nocą ostrzeliwane były także powiaty dnieprowski, nikipolski i kriworoski w obwodzie dniepropietrowskim.

"Rosjanie atakowali obwód pociskami manewrującymi, ostrzeliwali Gradami (wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi Grad) i ciężką artylerią" – napisał w Telegramie szef regionalnych władz Wałentyn Rezniczenko.

Siły agresora przeprowadziły także w nocy kolejny atak rakietowy na Charków, o czym poinformował mer miasta Ihor Terechow. W ciągu doby ostrzeliwane były rejony (powiaty) charkowski, iziumski, bohoduchiwski, czuchujiwski. O ostrzałach informują też w sobotę rano także władze obwodu mikołajowskiego.

DOSTĘP PREMIUM