Supernowe wybuchły jak popcorn w mikrofalówce. Tak powstał wielki bąbel, w którym znajduje się Ziemia

NASA. Najnowsze badania pokazują, że nasza planeta znajduje się w samym centrum wielkiej, w dużej mierze wypełnionej pustką bańce. Najnowsze odkrycia astrofizyków zupełnie zmieniają wizję otaczającego nas Kosmosu.

NASA: jak powstała wielka, otaczająca nas bańka? Nastąpił potężny wybuch w Kosmosie

Jak czytamy na stronie NASA.gov, mniej więcej raz na 50 lat gdzieś na Drodze Mlecznej eksploduje masywna gwiazda. Powstały wybuch jest potężny i w ułamku sekundy wydziela więcej energii niż Słońce emituje przez milion lat.  

Nikt na Ziemi na pewno nie chciałby, aby taka gwiazda wybuchła gdzieś blisko Ziemi. Okazuje się jednak, że coś takiego miało miejsce: miliony lat temu bliska naszej planecie gromada supernowych wystrzeliła jak popcorn w mikrofalówce.

NASA przekonuje, że otacza nas przede wszystkim… wielka pustka

Jak tłumaczą badacze z NASA, te supernowe nie były wystarczająco blisko, aby zniszczyć życie na Ziemi – ale wystarczająco blisko, aby otoczyć nasz Układ Słoneczny bańką gorącego gazu, która utrzymuje się od milionów lat. Co ciekawe, jest ona wypełniona przede wszystkim… pustką.

- Ziemia znajduje się w pustej przestrzeni o szerokości 1000 lat świetlnych, otoczonej tysiącami młodych gwiazd – ale jak powstały te gwiazdy? Nowe badania pokazują, że łańcuch wydarzeń, który został zapoczątkowany 14 milionów lat temu, doprowadził do powstania ogromnej bańki i zapoczątkował powstawanie pobliskich młodych gwiazd – czytamy w komunikacie na stronie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a na Twitterze.

NASA: wielka kosmiczna bańka nazywana jest bąblem lokalnym. Można go zobaczyć na tej animacji

Kosmiczna bańka otoczona jest warstwą chłodniejszego, gęstszego neutralnego gazu i pyłu. Zdjęcia z teleskopu Webba oraz teleskopu Hubble’a pomagają ustalić, jak ona wygląda.

Ta ogromna kosmiczna przestrzeń, w której znajduje się nasza planeta, nazywana jest bąblem lokalnym albo lokalną bańką. Ciekawie ilustruje ją trójwymiarowa animacja, którą można zobaczyć na stronie https://faun.rc.fas.harvard.edu

Czym wypełniony jest wielki bąbel? Można się zdziwić

Patrząc na zdjęcia Kosmosu, mamy wrażenie, jakbyśmy żyli otoczeni mnóstwem gwiazd, pyłu gwiezdnego i gazów. Jednak już w latach 70. i 80. ubiegłego wieku naukowcy zwrócili uwagę na to, iż przede wszystkim otacza nas… wielka pustka. 

Potwierdziły to również m.in. zdjęcia teleskopu Webba i najnowsze badania, a publikacja na ten temat pojawiła się w magazynie "Nature" 12 stycznia 2022 roku. Autorami tekstu są astronomowie z harvardzkiego Centrum Astrofizyki i ze Space Telescope Science Institute. To w nim naukowcy opisali zrekonstruowaną historię ewolucyjną naszego galaktycznego sąsiedztwa i lokalną bańkę zmapowaną z największą jak dotąd precyzją.  

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zamieszczonym poniżej filmie.

 

TOK FM PREMIUM