Elżbieta II nie żyje. "Była mężem stanu o niedoścignionej godności". Światowi przywódcy żegnają brytyjską królową

Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. "Jestem głęboko zasmucony odejściem Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Przez ponad 70 lat była przykładem bezinteresownego przywództwa i służby publicznej" - napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Kondolencje płyną do Wielkiej Brytanii z całego świata.
Zobacz wideo

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat - przekazał Pałac Buckingham. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Światowi przywódcy i politycy żegnają Elżbietę II

Kondolencje rodzinie królewskiej złożyli szefowa KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel. "Nasze myśli są z rodziną królewską i wszystkimi, którzy opłakują królową Elżbietę II w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Kiedyś nazywana Elżbietą Niezłomną, swoją służbą i zaangażowaniem zawsze ukazywała nam znaczenie trwałych wartości we współczesnym świecie" - napisał Michel na Twitterze.

"Królowa Elżbieta II była mężem stanu o niedoścignionej godności i stałości, która pogłębiła fundamentalny sojusz między Zjednoczonym Królestwem i Stanami Zjednoczonymi. Pomogła uczynić naszą relację specjalną" - napisano w oświadczeniu kondolencyjnym prezydenta Bidena i jego żony Jill. "W świecie ciągłej zmiany, ona była źródłem pociechy i dumy dla pokoleń Brytyjczyków, z których wielu nigdy nie znało swojego kraju bez niej" - dodano.

Jak dodali Bidenowie, Elżbieta była "pierwszym brytyjskim monarchą, z którą ludzie na całym świecie odczuwali osobistą więź- niezależnie od tego, czy słyszeli ją w radio jako młodą księżnę, zbierali się przed telewizorami, by obejrzeć jej koronację, czy oglądali jej ostatnią przemowę bożonarodzeniową na swoich telefonach". Jak przypomniał prezydent USA, królowa spotkała się z 14 prezydentami USA, zaś on sam po raz pierwszy poznał ją w 1982 r. w ramach delegacji Senatu USA.

"W nadchodzących latach patrzymy z nadzieją na kontynuację bliskiej przyjaźni z królem i królową" - czytamy w oświadczeniu.

"Z głębokim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu narodu Ukrainy składamy szczere kondolencje rodzinie królewskiej, całemu Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów w związku z tą niepowetowaną stratą. Nasze myśli i modlitwy są z wami" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

"Jestem głęboko zasmucony odejściem Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Przez ponad 70 lat była przykładem bezinteresownego przywództwa i służby publicznej. Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej, dla naszych Sojuszników w NATO - Wielkiej Brytanii i Kanady oraz dla mieszkańców Wspólnoty Narodów" - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Kanada żegna królową Elżbietę II, najdłużej panującą monarchinię w historii Kanady, a jej służba Kanadyjczykom pozostanie ważną częścią kanadyjskiej historii" – napisał w czwartek na Twitterze premier Kanady. "Z ciężkim sercem dowiadujemy się o odejściu najdłużej panującej monarchini Kanady, Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Była stałą obecnością w naszym życiu, a jej służba Kanadyjczykom pozostanie na zawsze ważną częścią historii naszego kraju" - napisał Justin Trudeau.

Papież przesyła kondolencje Karolowi III

Papież Franciszek w depeszy kondolencyjnej do nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III oddał hołd jego zmarłej matce i podkreślił , że jej życie było "niestrudzoną służbę na rzecz dobra" i "przykładem poświęcenia się obowiązkowi".

W depeszy Franciszek napisał, że jest głęboko zasmucony śmiercią Elżbiety II i składa kondolencje całej rodzinie królewskiej i narodom Zjednoczonego Królestwa oraz Wspólnoty Narodów. "Przyłączam się szczerze do wszystkich, którzy opłakują tę stratę, w modlitwie o życie wieczne Królowej" - dodał papież.

Franciszek podkreślił, że życie Elżbiety II było "niestrudzoną służbą na rzecz dobra kraju i Wspólnoty Narodów". Położył nacisk na jej "przykład poświęcenia się obowiązkowi, niezłomne świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa i mocną nadzieję w jego obietnice".

Elżbieta II nie żyje. Kondolencje z Polski

Kondolencje Brytyjczykom i rodzinie królewskiej przekazał prezydent Andrzej Duda.  "Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie jej brakowało i będzie pamiętana w Polsce i na całym świecie" - napisał prezydent we wpisie na Twitterze.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło: "Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II. Łączymy się w smutku z członkami brytyjskiej Rodziny Królewskiej, narodem brytyjskim i ludźmi na całym świecie. Requiescat in pace".

"Żegnamy dziś wielką brytyjską Królową i bardzo dzielną kobietę" - napisał w czwartek wieczorem szef PO Donald Tusk, żegnając zmarłą królową Elżbietę II. Do wpisu dołączył jej czarno-białe zdjęcie z czasów II wojny światowej.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM