Chiny pokazały swój plan pokojowy. 12 punktów. Doradca Bidena: Mogli zatrzymać się na pierwszym

Chiński rząd wezwał Rosję i Ukrainę do wznowienia dialogu i odrzucił wszelkie próby użycia broni jądrowej w 12-punktowym dokumencie opublikowanym w piątek, rok po ataku Rosji na Ukrainę.
Zobacz wideo

"Wszystkie strony powinny wspierać Rosję i Ukrainę, aby działały w tym samym kierunku i jak najszybciej wznowiły bezpośredni dialog w celu znalezienia pokojowego rozwiązania"- oświadczyło chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dokument zatytułowany "Stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego" został opublikowany w piątek rano na stronie internetowej ministerstwa, w pierwszą rocznicę wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

W ujawnionym w piątek dokumencie Pekin zajmuje jasne stanowisko przeciwko jakiemukolwiek uciekaniu się do broni jądrowej, podczas gdy prezydent Rosji Władimir Putin wymachuje tą groźbą. "Broń nuklearna nie może być używana, a wojna nuklearna nie może być prowadzona. Należy przeciwstawić się groźbie lub użyciu broni nuklearnej" - stwierdza dokument.

Chiny wzywają również oba kraje do unikania ataków na ludność cywilną. "Strony (zaangażowane) w konflikt muszą ściśle przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego, unikać ataków na ludność cywilną lub budynki cywilne" - oświadczyło ministerstwo.

W CNN doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan, zareagował na oświadczenie Chin, uznając, że dokument "mógł zatrzymać się na jego pierwszym punkcie, szacunku dla suwerenności wszystkich narodów". - Wojna może zakończyć się jutro, jeśli Rosja przestanie atakować Ukrainę i wycofa swoje siły, Ukraina nie zaatakowała Rosji, NATO nie zaatakowało Rosji, Stany Zjednoczone nie zaatakowały Rosji - dodał Jake Sullivan.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM