Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Sprawdzamy co robił w KPRM i ile zarobił

Odkąd Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu, w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze np. Marka Belki: "Odszedł z rządu, by móc w pełni poświęcić się kierowaniu rządem" i memy: "Nie jestem już w rządzie - zażartował Kaczyński. Ha, ha, ha! - zaśmiali się premier i ministrowie". Przypominamy co robił w rządzie prezes PIS i ile zarobił.
Zobacz wideo

Wicepremier Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Opozycja od początku chciała wiedzieć co tam robi

Jarosław Kaczyński wszedł do rządu Mateusza Morawieckiego w październiku 2020 r. Został powołany przez prezydenta na stanowisko wicepremiera w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), a także objął funkcję przewodniczącego komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego i obrony. To - jak wyjaśniał w 2020 r szef KPRM, Michał Dworczyk - całkowicie nowy urząd.

Opozycja od początku dopytywała czym zajmuje się wicepremier, ale ich pytania pozostawały bez odpowiedzi. Przegrała także w sejmowej debacie nad wnioskiem o odwołanie prezesa PiS z rządu. Wniosek został odrzucony głosami Zjednoczonej Prawicy.

Wicepremier przewodniczył komitetowi bezpieczeństwa w ciekawych czasach [KALENDARIUM]

Jarosław Kaczyński piastował funkcje związane z bezpieczeństwem i obroną. I choć działo się to w bardzo burzliwym czasie, w którym powołanie komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego i obrony mogło być uzasadnione, opinia publiczna do końca nie dowiedziała się jaki rodzaj bezpieczeństwa kraju wzmacniała jego praca.

Przypomnijmy, co działo się od momentu objęcia stanowiska rządowego przez prezesa PIS:

 • 24 października 2020 - cała Polska została objęta czerwoną strefą z powodu Covid-19,
 • 9 listopada 2020 - ponowne zamknięcie szkół w Polsce,
 • 25 listopada 2020 – rekordowa dzienna liczba zgonów w Polsce z powodu Covid-19,
 • 8 sierpnia 2021 - początek konfliktu na granicy polsko-białoruskiej,
 • 20 sierpnia 2021 - rząd wprowadza rozporządzenie ograniczające ruch graniczny,
 • 2 września 2021 - Prezydent Andrzej Duda ogłasza stan wyjątkowy na terenach dwóch województw graniczących z Białorusią,
 • 30 września 2021 - Sejm decyduje o przedłużeniu stanu wyjątkowego w Polsce na kolejnych 60 dni,
 • 2 listopada 2021 - wchodzi w życie ustawa o budowie na granicy polsko-białoruskiej sześciometrowego płotu,
 • 24 lutego 2022 - Ukraina zostaje zaatakowana przez Rosję.

- Jako członek rządu Kaczyński - wraz z Błaszczakiem - odpowiedzialny był m.in. za przygotowanie projektu Ustawy o obronie ojczyzny, którą Sejm przyjął 11 marca, 17 marca przyjął ją Senat, a 18 marca podpisał prezydent. Ustawa przewiduje m.in. wzrost liczebności polskiej armii i wzrost wydatków na obronność. - przypominała Rzeczpospolita.

- Tak jak nie była zauważalna jego działalność w rządzie, tak nie zauważymy jego braku - podsumowała na swoim Twitterze Katarzyna Lubnauer.

Odchodzi Jarosław Kaczyński. Rezygnacja z posady i… pensji. Ile zarabiał w rządzie

Portal Bankier.pl prześledził oświadczenia majątkowe prezesa PIS i odczytał z nich wysokość jego wynagrodzeń pobieranych podczas pełnienia funkcji wicepremiera.

 • Od października do grudnia 2020 - 42,4 tys. zł , to oznacza 14 tys. miesięcznie,
 • Od stycznia do grudnia 2021 - 208 tys. zł, czyli średnio 17 tys. zł miesięcznie,
 • Zakładając, że w tym roku pobierał podobne wynagrodzenia, to do chwili rezygnacji zarobił w KPRM - ok. 102 tys. zł.

W tym czasie pobierał jednocześnie emeryturę i nieopodatkowaną dietę poselską.

To oznacza, że jedynie z tytułu piastowania stanowiska wicepremiera i przewodniczącego komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego i obrony zarobił ponad 354 tys. zł czyli prawie 17 tys. zł miesięcznie przez 21 miesięcy.

Tyle za pracę Jarosława Kaczyńskiego w rządzie zapłacili podatnicy.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM