Szybki powrót Zbigniewa Gryglasa do rady nadzorczej PGE. "W czasie kryzysu PiS dba przede wszystkim o swoich"

Zbigniew Gryglas został ponownie powołany do rady nadzorczej spółki PGE Polska Grupa Energetyczna. Funkcję tę pełnił do czerwca tego roku.
Zobacz wideo

Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna poinformował, że do spółki wpłynęło oświadczenie ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z 12 lipca 2022 roku. Mówi o powołaniu Zbigniewa Gryglasa w skład rady nadzorczej PGE z dniem 12 lipca br. Oświadczenie jest zgodne ze statutem spółki, który przyznaje Skarbowi Państwa prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej PGE w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi, wyjaśniono.

To oznacza, że Zbigniew Gryglas wrócił do rady nadzorczej PGE zaledwie po kilku tygodniach. Był członkiem tej rady od listopada 2021 roku do czerwca 2022 roku.

Internet żywo zareagował na tę informację.

"Zbigniew Gryglas wrócił do rady nadzorczej PGE. Niespełna trzy tygodnie temu go stamtąd odwołano" -  napisał na Twitterze Robert Tomaszewski z Polityka Insight.

Z kolei Krzysztof Piątkowski, były wiceprezydent Łodzi zauważył, także na Twitterze: "Zbigniew 'warto trochę pomarznąć' Gryglas wrócił do rady nadzorczej PGE. W czasie kryzysu PiS dba przede wszystkim o swoich". 

Kim jest Zbigniew Gryglas?

Gryglas to były poseł, w latach 2016-2019 przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, współautor ustawy o wspieraniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Jak podała PGE, jest absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, ART Olsztyn i Szkoły Głównej Handlowej. Ma doświadczenie w zakresie nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa zdobyte w Ministerstwie Skarbu Państwa w latach 1996-2006 i w Ministerstwie Aktywów Państwowych w latach 2019-2021. PGE przypomniała, że Gryglas to jeden ze współautorów Programu Restrukturyzacji Sektora Elektroenergetycznego z 2006 r., powołującego obecnie istniejące cztery grupy energetyczne: PGE, Taurona, Eneę i Energę.

W latach 2020-2021 Zbigniew Gryglas był pełnomocnikiem Ministra Aktywów Państwowych ds. morskiej energetyki wiatrowej. A od stycznia 2022 r. pełni funkcję członka zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego.

DOSTĘP PREMIUM