Macierewicz: Przekazałem do KRRiT materiały wskazujące na oszustwa, kłamstwa i manipulacje TVN-u

Antoni Macierewicz "zainteresował" Krajową Radę Radiofonii i Telewizji sprawą słynnego reportażu TVN24 w sprawie tzw. podkomisji smoleńskiej, którą od początku kieruje. Jak poinformował w Sejmie polityk PiS, przekazane materiały mają wskazywać "na oszustwa, kłamstwa i manipulacje TVN-u".

12 września w programie "Czarno na białym" w TVN24 został wyemitowany reportaż, w którym przedstawiono materiały wskazujące na to, że podkomisja Antoniego Macierewicza dysponowała wynikami badań, które zaprzeczały tezie o wybuchu w skrzydle prezydenckiego samolotu Tu-154 - lecącego do Smoleńska, a które nie zostały opublikowane. W programie podano, że co najmniej od grudnia 2020 r. Macierewicz i inni członkowie podkomisji dysponują materiałami, analizami i zagranicznymi raportami, które albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę, jako przyczynę tragedii z 2010 roku.

W związku z reportażem podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w dniu 10 kwietnia 2010 roku wydała oświadczenie. "Podkomisja przedstawiła swoje badania w sposób rzetelny i były one przeprowadzone przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych źródeł i metod naukowych. Podkomisja wszystkie swoje wyniki badań, w tym symulacje NIAR rozbicia samolotu po uderzeniu w ziemię, opublikowała w Raporcie oraz w załącznikach (m.in. załącznik nr 23 'Badania NIAR')" - napisano w oświadczeniu.

Antoni Macierewicz podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej zwrócił się do przewodniczącego komisji, aby przekazał wszystkim jej członkom "materiały, wskazujące na oszustwa, kłamstwa i manipulacje TVN-u". - Wszystko to zostało przekazane także do (Krajowej) Rady Radiofonii i Telewizji, żeby podjęła w tej sprawie działania - dodał poseł PiS. 

Ponadto Macierewicz poinformował, o krokach, jakie podjął wobec lidera Nowoczesnej posła Adama Szłapki (KO). - Przekazałem od prokuratury zarzut wobec pana Szłapki, który w oparciu o oszustwa próbuje mnie stawiać zarzuty - dodał. Szłapka, po ujawnieniu w materiale TVN dokumentów nieopublikowanych wcześniej przez podkomisję smoleńską, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Macierewicza.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

TOK FM PREMIUM