Wspólna lista jedyną drogą do zwycięstwa w wyborach. Czy sondaż obudzi opozycję?

Fundacja Forum Długiego Stołu uzbierała kwotę 90 tys. złotych, by przeprowadzić sondaż, odpowiadający na pytanie, czy opozycja powinna startować w jesiennych wyborach z jednej listy. Czy wynik zadziała na liderów PO, Polski 2050, Lewicy i PSL jak zimny prysznic?
Zobacz wideo

Z obywatelskiego sondażu, który opublikowała "Gazeta Wyborcza" wynika, że stosunkowo niskie poparcie dla KO, PL 2050, PSL i Lewicy nie pozwoli pokonać Prawa i Sprawiedliwości z Konfederacją, gdyby partie te startowały z oddzielnych list. Dlatego, jak wskazują wyniki badania, przewagę nad PiS umożliwi utworzenie wielkiej czteropartyjnej koalicji. Choć na razie nic nie zapowiada, że taka koalicja powstanie. 

Andrzej Machowski, związany z fundacją Forum Długiego Stołu doktor psychologii w zakresie psychometrii i analityk badań sondażowych, dokonał przeliczenia wyników sondażu w czterech wariantach na mandaty w Sejmie. Poparcie liczył tylko wśród zdecydowanych na pójście do urn i rozdzielił poparcie tych, którzy wylądowali pod progiem.

Wyniki sondażu Fundacji Forum Długiego Stołu opublikowane w "Gazecie Wyborczej"

  • "Wariant A zakłada osobne listy KO, Lewicy, PL 2050 i PSL. W sumie mają wtedy 225 mandatów, a PiS (180) i Konfederacja (55) - 235. I to ta koalicja ma bezwzględną większość parlamentarną (ponad 231 głosów).
  • Wariant B to dwa bloki opozycji: KO i Lewica oraz PL 2050 i PSL. Tu PiS ma aż 201 mandatów, Konfederacja - 51, czyli razem aż 252 miejsca w Sejmie.
  • Wariant C to dwie listy opozycji: blok KO, PL 2050 i PSL oraz idąca osobno Lewica. Tu PiS ma 183 mandaty, Konfederacja - 62, w sumie 245. I też pewną większość.
  • Wariant D, czyli wspólna lista KO, Lewicy, PL 2050 i PSL. Wtedy Tusk, Hołownia, Kosiniak-Kamysz oraz Czarzasty i Biedroń mogą liczyć na większość w Sejmie - 245 mandatów. W takiej sytuacji PiS miałby 167 mandatów, a Konfederacja – 48 (razem 215)".

"Niektórzy liderzy opozycji mówili, że zgodzą się na wspólną listę, gdy wydarzy się coś takiego, co wykluczy - jeśli chcemy wybory wygrać - inny start, niż na jednej liście. To się właśnie wydarzyło - podsumował wyniki dr Andrzej Machowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM