Zjednoczona Prawica wciąż na prowadzeniu. Rekordowy wynik Konfederacji [SONDAŻ]

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 33,81 proc. wyborców, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 28,36 proc. badanych, a na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 11,27 proc. - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Swój sondaż dzień wcześniej opublikowała stacja TVN24.
Zobacz wideo

"Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na którą partię oddałbyś głos?" - takie pytanie zadano respondentom sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" przeprowadzonego w dniach 13-14 marca.

Jak podaje piątkowa gazeta, pierwsze miejsce "okupuje" Zjednoczona Prawica (33,81 proc.) wyprzedzając Koalicję Obywatelską (28,36 proc.). Trzecia na podium znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 11,27 proc.

Jako czwarta siła pojawiła się Konfederacja. Ugrupowanie Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena zdobyło 9,7 proc. poparcia.

Na Lewicę zagłosowałoby 9,3 proc. respondentów, a na PSL - 4,53 proc.

Prawie jedna trzecia Polaków za Zjednoczoną Prawicą

Swój sondaż w czwartek opublikowała także stacja TVN. Z badania przeprowadzonego w dniach 14-16 marca przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że na prowadzenie w nadchodzących wyborach może liczyć Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Republikanie). Koalicję rządzącą wybrało 31 proc. uczestników sondażu. To wynik o 3 proc. wyższy niż w lutowym badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. 

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zaliczyła spadek o 3 proc. w stosunku do poprzedniego badania - z 29 proc. do 26 proc., tym samym zajmując drugie miejsce.

Konfederacją zyskała poparcie 9 proc. badanych, zyskując jeden punkt procentowy. W ten sposób zremisowała z Polską 2050 Szymona Hołowni, który stracił 2 proc. głosów. Listę ugrupowań, które weszłyby do Sejmu, zamyka Lewica z 6 proc. głosów badanych (jej poparcie wzrosło o 1 proc.)

Pod progiem wyborczym znalazły się Koalicja Polska-PSL oraz Kukiz'15. (2 proc.). Procent badanych swoim głosem wsparłoby  Porozumienie i AgroUnię. 

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 14-16 marca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 666 osób.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM