Czy rząd poradzi sobie z inflacją? Najnowszy sondaż nie ucieszy premiera Morawieckiego

Inflacja utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a Polacy nie są optymistami w ocenie tego, jak rząd walczy z tą sytuacją. "67,6 proc. respondentów nie wierzy, że rząd poradzi sobie z wysoką inflacją" - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
Zobacz wideo

Jak poinformował w miniony piątek Główny Urząd Statystyczny, inflacja nieznacznie spadła. "Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7 proc.", w marcu - przypomnijmy - było to 16,2 proc. Z rekordowo wysoką inflacją zmagamy się od kilkunastu miesięcy.

W opublikowanym na stronie rp.pl zapytano, Rp.pl zapytała: "Czy wierzy Pani/Pan, że obecny rząd poradzi sobie z wysoką inflacją w Polsce?".

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 17,1 proc. respondentów. Odpowiedzi "nie" udzieliło 67,6 proc. badanych. Zdania w tej kwestii nie ma 15,3 proc. respondentów.

- Trzy na cztery osoby w wieku do 24 lat nie wierzą, że obecny rząd poradzi sobie z wysoką inflacją. Takiego samego zdania jest 7 na 10 badanych (72 proc.) z wykształceniem wyższym. W opanowanie inflacji przez rząd wątpi czterech respondentów na pięciu z miast wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców i nieco mniejszy odsetek (78 proc.) osób z dochodem w przedziale między 4001 a 5000 zł netto - skomentowała - w rozmowie z rp.pl - senior project manager w SW Research Justyna Sobczak.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25-26 kwietnia br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM