Inflacja w Polsce. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego

GUS przedstawił szacunkowe dane dotyczące inflacji w Polsce. "Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 16,2 proc. (wskaźnik cen 116,2)" - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Zobacz wideo

GUS przekazał, że "ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,2 proc. (wskaźnik cen 116,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,1 proc. (wskaźnik cen 101,1)".

Ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu 2023 roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 16,2 proc. Nośniki energii i paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o odpowiednio 26 proc. i 0,2 proc.

Inflacja. Rekord

Inflacja w lutym - przypomnijmy - wyniosła 18,4 proc. To najwyższy poziom od 26 lat. W stosunku do stycznia 2023 roku ceny towarów i usług - jak przekazał Główny Urząd Statystyczny - wzrosły o 1,2 proc. (w tym usług – o 1,6 proc. i towarów – o 1,1 proc.)".

Inflacja w styczniu wyniosła 17,2 proc.

Inflacja w Polsce. Prognoza prezesa NBP Adama Glapińskiego

Prezes Narodowego Banku Polskiego na początku marca mówił, że "od marca inflacja będzie spadać i koniec roku osiągnie jednocyfrową wartość".

- Na przełomie sierpnia i września inflacja spadnie poniżej 10 proc., we wrześniu będziemy mieli już jednocyfrową inflację. Na koniec roku, powiedzmy w listopadzie, inflacja będzie w przedziale 6-7 proc. To naprawdę jest inny świat. Nadal będziemy zaciekle walczyć z inflacją, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i naszych możliwości - stwierdził Adam Glapiński.

TOK FM PREMIUM