Tusk na marszu 4 czerwca: Olbrzym się obudził. Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma

- Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat, żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację - mówił lider PO Donald Tusk, otwierając marsz 4 czerwca.
Zobacz wideo

Uczestnicy marszu zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych.

- Jesteśmy tu dziś, 4 czerwca w samo południe. Widzę ocean ludzkich głów, morze biało-czerwonych flag. Są nas tysiące. Tysiące ludzi z Polską w sercach. Tysiące, dziesiątki tysięcy, miliony przed telewizorami. Polek i Polaków, którzy nie dali się złamać, nie dali się zastraszyć, zniechęcić. Polska jest w naszych sercach i dlatego przetrwaliśmy te trudne lata. Dlatego dzisiaj w rocznicę wolnych wyborów, w rocznicę wielkiego zwycięstwa, którego symbol i twórca stoi tu obok mnie, prezydent Lech Wałęsa, jesteśmy tutaj - powiedział otwierając marsz Donald Tusk.

Lider PO dziękował obecnemu na marszu Lechowi Wałęsie i pokoleniu "Solidarności", którzy wywalczyli konsekwencją, odwagą, bezkrwawo, bez przemocy wywalczyli wolność i niepodległość. - Dzisiaj przed nami stoi podobna misja, o podobnej wadze i dzisiaj też wszyscy ludzie dobrej woli w Polsce będą swoją konsekwencją, odwagą, spokojem, optymizmem, będą szli do zwycięstwa - podkreślił.

- Chce wam powiedzieć, jak patrzę dzisiaj tu, na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, którzy przyszli zamanifestować swoją złość, ale też swoją nadzieją, że dawno już nie pomyślałem, że słowa "tu jest Polska" tak bardzo pasują do miejsca i czasu. Tak, tu jest Polska - mówił Tusk.

- Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat, żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację. Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma. Olbrzym się obudził - podkreślał lider PO.

Na marszu obecni są m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy właśnie były prezydent Lech Wałęsa. Wśród uczestników marszu widoczne są transparenty z hasłami m.in. "Mam marzenie - Polska wolna od PiS" czy "Nie chcę żyć w świecie z książek Orwella". Część uczestników ma również T-shirty z hasłem "KONSTYTUCJA".

Uczestnicy marszu mają polskie i unijne flagi; pojawiły się też transparenty z ośmioma gwiazdkami.

TOK FM PREMIUM