"Hej Ty, ostry cień mgły", "bezkarna władza odbiera nam prawa" - artyści w #16hotchallenge2 ostro krytykują władzę

"Ziom, zrób przelew byle nie dla rządu. Ja nie zrobię tego tak, żeby było to do wglądu. Milion masek ściągnij gdzieś z Hongkongu, tu w pociągu, rząd położy na tym łapę (...), w tele mówią, że wybory, zły algorytm, wyłącz internet, włącz intelekt, bo inaczej wyjdziesz z tego chory" - to rym Pezeta.
Zobacz wideo

Co to jest #Hot16Challenge2? To druga edycja akcji zainicjowanej w 2014 roku przez Solara, rapera związanego z wytwórnią SBM. Napisał wtedy 16-wersowy utwór, wrzucił go do internetu i wyznaczył cztery osoby do zrobienia tego samego. Wszystko trzeba zrobić w ciągu 72 godzin. W tym roku zabawie towarzyszy akcja charytatywna "Beef z koronawirusem #hot16challenge", w ramach której zrzucamy się na finansową pomoc dla lekarzy i szpitali w czasach walki z COVID-19. Celem było zebranie miliona złotych. Próg został dawno przekroczony. 

Zabawa była zabawą, dopóki nie pojawił się klip z 16 wersami prezydenta Andrzeja Dudy, nominowanego przez rapera Zeusa. Prezydent został skrytykowany przez wielu dziennikarzy, polityków i artystów za to, że w charytatywnej akcji zbiera pieniądze na szpitale, które powinny być lepiej finansowane instytucjonalnie oraz za to, że na akcji robi swoją kampanię wyborczą. 

Sytuacja była też tematem rozmowy Marty Perchuć-Burzyńskiej z Pawłem Teielte Strzelczykiem i Mateuszem Wahą Waśkiewiczem, czyli zespołem PAL SECAM. - Uważam, że #hot16challenge2 stało się festyniarskie, bo angażowanie do tego ludzi, którzy są zupełnie gdzie indziej w życiu, zupełnie czym innym się zajmują, zupełnie nie służy kulturze hip-hopowej, poziom tych niektórych 16 jest nieakceptowalny - powiedział Teielte. Na pytanie, czy podjąłby się interpretacji rymu o "ostrym cieniu mgły", stwierdził: - Nawet nie podejmuję próby interpretacji szesnastki prezydenta, bo umysły, które tworzą tak wspaniałe rymy są poza moim zasięgiem.

Artyści krytyczni wobec władzy

Politycy generalnie są w tej akcji krytykowani. Mrozu na przykład rymuje tak: "a z Wiejskiej łajza chce, by głodowała branża. Nie tylko moja branża, siedzę w domu, robię blues, gdy ciągną ze mnie ZUS, odejmują nam od ust, toniemy jak Kursk".

Ten Typ Mes podaje, że: "tylko igrzysk i chleba im, dobra dosyć tych debat dziś, je... PiS".

Sokół rapuje: "rząd się błaźni i miota wciąż robiąc propagandę", a w końcówce klipu pojawia się razem z Pezetem i każdy z nich śpiewa: "wygrałbym luzem te wybory nawet w masce".

Pezet do akcji dołącza się też sam i rapuje: "Ziom, zrób przelew byle nie dla rządu. Ja nie zrobię tego tak, żeby było to do wglądu. Milion masek ściągnij gdzieś z Hongkongu, tu w pociągu, rząd położy na tym łapę (…), w tele mówią, że wybory, zły algorytm, wyłącz internet, włącz intelekt, bo inaczej wyjdziesz z tego chory". 

Grubson od razu na początku klipu zapowiada, że nie będzie "na lajcie", bo jak patrzy na sytuację w kraju, to stwierdza, że "pora na poważną rap grę, a śmiać się będziemy po fakcie". I krzyczy: "A w telewizji propaganda, zła karma, stoi gospodarka, bezkarna władza odbiera nam prawa, kolejna ofiara dostała mandat, ludzie nie wiedzą, gdzie prawda, w sieci dezinformacja", "nasz rząd wywalił branżę na zbity pysk".

Do akcji dołączył też Krzysztof Zalewski, który z kolei zaśpiewał: "Ja będę rapował, choć w ogóle tego nie umiem. A co tu umieć ziomuś, wystarczy, że się wyrobisz w groovie. Wystarczy, że werbel kruszy szkliwo, a stopa łupie w klatę. Łup! 4-wers a jeszcze nie ruszyłem z tematem. Hu! Jesteśmy wirus, Ziemia się przed nami broni. Że ludzie tracą pracę i nie wiedzą, co teraz robić. Że władza fałszuje wybory przed startem, kobiety chce zniewolić". No i fenomenalna Paulina Przybysz, która gorzko daje "szanuję wolność, ale serio te wybory, Już nie gramy we dwa ognie tylko w dwa reaktory. (…) boli jak każda z Opowieści Podręcznej, słowo <<równość>> w naszym Sejmie coś zrobiło się niezręczne".

Oraz Kayah: "Wybaczcie „people” ja pier*le rapuję jak łamaga (anty bragga). Lecz intencje są ważne, wspierajmy i w końcu przydałoby się wesprzeć także przedsiębiorców, wesprzeć artystów kochani, bo tam ktoś na górze odmrożeniem mami, a zapomniał o kulturze. Żyjemy w kraju na zachód od wschodu i na wschód od zachodu, gdzie wiemy, kto wygra, chociaż nikt nie wie, kiedy jest czas wyborów, a ja w kwarantannie, pragnę normalnie, przytulić się do narodu, (Hej Ty, ostry cień mgły), dość zamętu, lamentu, lęku wszystkich ludzi, this is wake up call, bo czas się budzić. Jeśli zarażać, to tylko miłością, szczepić pozytywem, jednością, świadomością, Myśleć samodzielnie i opuścić stado baranów, co wybierasz, w co wierzysz, weź się zastanów…".

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (69)
"Hej Ty, ostry cień mgły", "bezkarna władza odbiera nam prawa" - artyści w 16hotchallenge2 ostro krytykują władzę
Zaloguj się
 • dzioucha_z_lasu

  Oceniono 17 razy 15

  W ostrym cieniu mgły
  jestem ja, jesteś ty
  Łapać złodzieja, nie moja ręka
  - pisior u władzy nigdy nie pęka.
  Bo ryj utrzymać przy tym korycie
  to dla nich stawka większa niż życie
  Życie Polaków, życie narodu,
  a ty ziomeczek - umieraj z głodu.
  Umieraj z głodu i braku pracy,
  minister mówi, że tak jest cacy.
  Bo razem z bratem sprzedał ci maskę,
  choć g.ówno warta - przytulił kaskę

 • yglykmat

  Oceniono 25 razy 15

  Joł joł joł! Jestem cienia duda
  Kiedy byłem mały, ksiądz mnie złapał za uda
  Potem wsadził mi kluskę wprost w otwartą paszcze
  Teraz muszę skakać kiedy jaro klaszcze.

 • tedj

  Oceniono 14 razy 12

  Analiza utworu Andrzeja Dudy "ostry cień mgły", będzie w tym roku na maturze.

 • minio30

  Oceniono 10 razy 10

  Cieszę się, że po miesiącach" bezpłciowości" wielu polskich artystów, którzy tematu polityki unikali jak ognia, wreszcie nastąpiło przebudzenie. Skoro w TVPiS propaganda jak za komuny, mąci ludziom w głowach, to jedyna nadzieja w artystach, jak za komuny...Brawo WY!

 • nowyemeryt

  Oceniono 12 razy 10

  Jakie umizgi jeszcze wymyśli towarzysz Maliniak ,żeby oczarować pisowskiego suwerena ?

 • lusjola

  Oceniono 11 razy 9

  Brawo ARTYŚCI może ktoś przemówi ludziom do głów .

 • ks-t

  Oceniono 8 razy 8

  NIe wyśmiewajcie Dudy. On ma talent do podpisywania a nie do pisania.

 • mariandusza

  Oceniono 9 razy 7

  Czekamy na wyroki w sprawie nielegalnego druku kart wyborczych. Przecież partia mająca w nazwie prawo i sprawiedliwość nie pozostawi tej sprawy bez wyjaśnienia i ukarania winnych. Duda i jego radosna twórczość muzyczna nas na razie nie interesuje.

 • zd46

  Oceniono 6 razy 6

  Ostry cień mgly,
  Jak pijany
  Przylepił się do ściany
  Mglistości, małości
  Niewiedzy, butnośći.
  Pałacowy raper
  Piął się po tralkach,
  Starych bydowlach,
  Z tabletem,
  jak zamroczony
  bluszcz lub powój,...
  Tylko po ch..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX