Remigiusz Mróz poprawia poziom czytelnictwa w Polsce? Pisarz: W głowie mi się to nie mieści [WYNIKI BADANIA]

Remigiusz Mróz, to autor powieści kryminalnych, który w rankingu najbardziej poczytnych w Polsce autorów książek, od 2017 r. znajduje się w ścisłej czołówce. Biblioteka Narodowa opublikowała swoje coroczne badanie - stan czytelnictwa 2021. Mróz otwiera ranking. Jego książki czyta 6,4 proc. osób, które deklarują, że w ogóle czytają. Sukces? Niewyobrażalny!

Kim jest Remigiusz Mróz? Wiek, wykształcenie, książki

Remigiusz Mróz to niezwykle płodny autor powieści kryminalnych i książek science fiction. Krąży nawet teoria spiskowa, że Mróz to całe przedsiębiorstwo piszące, zatrudniające wielu redaktorów. Źródłem tej teorii jest młody wiek autora i …57 książek w jego dorobku.

Pisarz pochodzi z Opola, ma 35 lat i skończył prawo administracyjne na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zrobił też kolejne studia prawnicze i doktorat z prawa konstytucyjnego.

Po co pisarzowi tak staranne wykształcenie?

"Coby móc w pełni odczuwać konsternację, kiedy politycy zabierają się do tej materii" — można przeczytać na jego stronie internetowej. Jednak z pewnością wiedzę prawniczą wykorzystuje, pisząc kryminały i powieści prawnicze.

Remigiusz Mróz napisał dziesiątki książek w wielu seriach, z których kilka - "Chyłka", "Behawiorysta", a za chwilę pewnie też "W kręgach władzy" (właśnie wykupione prawa) zostały lub będą zekranizowane.

Jak autor komentuje to, że w 2021 r. był najchętniej czytanym w Polsce autorem książek?

"W głowie mi się to nie mieści" — napisał Mróz na swoim Facebooku.

Remigiusz Mróz — plan dnia. Przy takim trybie życia i pracy można napisać naprawdę dużo

Jeśli ktoś nie wierzy, że jedna osoba może napisać tak dużo, w tak krótkim czasie, powinien przede wszystkim poznać plan dnia pisarza. Każdy jego dzień jest bowiem naszpikowany zadaniami, z których większość stanowi … pisanie!

Z jego strony remigiuszmroz.pl wiemy, że codziennie pisze przynajmniej 10 stron nowej powieści.

"Zaczynam dzień od zaparzenia dwóch litrów zielonej herbaty, które starczają mi na pierwszą turę pisania. Trwa do czternastej, kiedy to zamykam z hukiem laptopa i pędzę do nieodległego lasu, by przy mocnych dźwiękach rocka lub metalu wybiegać swoją dzienną normę i oczyścić umysł. Po tym krótkim resecie jem pizzę na pełnoziarnistym cieście lub sushi i jestem gotów do drugiej tury pisarskiej. Pracuję do dwudziestej trzeciej, po czym zasiadam wygodnie z książką, którą popełnił ktoś inny i się relaksuję" - pisze Mróz na swojej stronie internetowej.

Dziś autor cieszy się z sukcesu, który potwierdziła Biblioteka Narodowa.

"Po raz trzeci z rzędu wylądowałem na pierwszym miejscu listy najpoczytniejszych autorów w Polsce, przygotowywanej przez Bibliotekę Narodową. Dziękuję!" - możemy przeczytać na Facebooku autora.

Biblioteka Narodowa: stan czytelnictwa w Polsce 2021. Mróz numerem 1

Biblioteka Narodowa już od 1992 r. prowadzi coroczne badania czytelnictwa w Polsce. Przeprowadza je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 15 roku życia.

W każdym badaniu BN nie tylko monitoruje listy autorów, po które najczęściej sięgają Polacy, ale też sprawdza zrozumienie wybranych zagadnień związanych z czytelnictwem.

Wyniki prezentuje w formie raportów. Każdy raport zawiera między innymi listę autorów oraz tytułów książek najczęściej wymienianych jako czytane w ciągu ostatniego roku.

- Na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38% respondentów. - można przeczytać w raporcie na temat czytelnictwa w Polsce, przygotowanym przez Bibliotekę Narodową. To nieco mniej niż w latach pandemii 2019 i 2020, kiedy zanotowano wzrost zainteresowania Polaków czytaniem książek.

W 2021 r. numerem 1 w rankingu BN został Remigiusz Mróz.

- Zadebiutowałem w tym zestawieniu w 2017 roku – na samym szczycie znalazł się wtedy Stephen King, zaraz za nim uplasował się niejaki Sienkiewicz, a podium zamykałem ja. W 2018 roku wyprzedził mnie pan Henryk, a pan Stefan uprzejmie przesunął się na trzecią pozycję. Były to dość niecodzienne wydarzenia, bo po raz pierwszy od niepamiętnych czasów zdarzyło się, że żyjący polski autor w ogóle trafił do pierwszej trójki. To, co stało się w 2019, 2020 i 2021 roku, przeszło moje najśmielsze marzenia tak dalece, że nie bardzo wiem, jak skomentować — wspomina Mróz sukcesy poprzednich lat.

Najpopularniejsi autorzy 2017 - 2021 według Biblioteki Narodowej

Jak najbardziej poczytny pisarz skomentował ostatnie wybory czytelników?

"Absolutnie niesamowite jest to, że w tych corocznych tercetach pojawia się aż dwoje aktualnie przebywających na tym świecie Polaków – czuła narratorka naszego świata i rzemieślnik słowa. W dodatku z podium spadają autorzy lektur szkolnych, co jest w moim przekonaniu dość emblematyczne. Oto na naszych oczach dokonuje się zwrot w polskim czytelnictwie – a książka w domu przestaje być utożsamiana z obowiązkowo wypożyczoną lub kupioną lekturą" - można przeczytać na Facebooku Remigiusza Mroza

Oto czołówka czytanych autorów w Polsce, w ostatnich latach:

  • 2017 - 1. Stephen King, 2- Henryk Sienkiewicz, 3. Remigiusz Mróz,
  • 2018 - 1. Henryk Sienkiewicz, 2. Remigiusz Mróz, 3. Stephen King,
  • 2019 - 1. Remigiusz Mróz, 2. Olga Tokarczuk, 3. Stephen King,
  • 2020- 1. Remigiusz Mróz, 2. Olga Tokarczuk, 3. Stephen King,
  • 2021 - 1. Remigiusz Mróz, 2. Harlan Coben, 3.Olga Tokarczuk.

Remigiusz Mróz. Czytelnik podpowiada sposób na "walkę" z tą popularnością

Sukces, o którym auror poinformował swoich fanów w mediach społecznościowych, został szeroko skomentowany przez czytelników. Oczywiście większość wpisów to były gratulacje. Jednak jeden z fanów, podkreślając wagę pasma sukcesów pisarza, stwierdził, że dokładnie wie, co należy zrobić, żeby je zakończyć.

"Jedyny sposób na walkę z Twoją popularnością to wciągniecie wszystkich książek na listę lektur, od 1 klasy po uniwersytet trzeciego wieku Po lektury obowiązkowe nikt nie sięgnie! Gratuluję!" - napisał fan w komentarzu na Facebooku pisarza.

To bardzo ciekawe spostrzeżenie. Czy rzeczywiście kryminały Mroza wciągnięte na listę lektur obniżyłyby poziom czytelnictwa w Polsce? Czy może wręcz odwrotnie, spowodowałyby, że jego książki nie tylko byłyby w każdym domu, ale też czytałby je każdy z domowników.?

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM