Inflacja w sierpniu przekroczyła kolejną granicę. Są nowe dane z GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 16,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rok do roku o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał na początku sierpniu Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że CPI wyniósł w lipcu 15,5 proc. rok do roku i 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. 

"Zamiast zieloną wyspą Polska jest czerwoną plamą"

Inflacja to jedno, ale dane nie pozostawiają wątpliwości, że polska gospodarka hamuje. Według danych GUS w drugim kwartale tego roku nasze PKB skurczyło się o 2,3 procent, w porównaniu do pierwszego. To największy spadek w całej Unii Europejskiej.

Jak mówił w Magazynie "EKG" w TOK FM Jacek Rostowski, wszystko wskazuje na to, że Europę czeka kryzys. - Dlatego to, że wchodzimy w ten okres złej koniunktury z tak ostrym spadkiem jest bardzo niepokojące - ocenił w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

Były wicepremier i minister finansów podkreślił, że wcześniej sytuacja Polski nie była tak zła.- Przyzwyczailiśmy się do tego, że w Europie są wielkie kryzysy finansowe takie jak w 2008-2009 roku, a polska gospodarka jednak, w porównaniu z innymi, zawsze prze do przodu. Pierwszy raz widać efekt odwrotny. Zamiast zieloną wyspą Polska jest czerwoną plamą - stwierdził.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM