,
Obserwuj
Polityka

Wybory prezydenckie 2025. Jak głosować, żeby głos był ważny? Uwaga na znak X

oprac. Karolina Wiśniewska
2 min. czytania
17.03.2025 10:35
Dziś II tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze są otwarte od 7 do 21. Przypominamy, jak poprawnie oddać głos. Warto pamiętać, że nie wszystkie znaczki stawiane w kratce będą świadczyły o ważności głosu. A co z dopiskami na karcie wyborczej?
|
|
fot. Tomasz Niesluchowski / Agencja Wyborcza.pl

Wybory prezydenckie są uważane za te najprostsze, jeśli chodzi o sam proces głosowania. Mamy jedną kartę, a na niej listę kandydatów.

Jak głosować, żeby głos był ważny?

Znajdujemy osobę, którą popieramy. W kratce przy nazwisku tej osoby stawiamy znak X. Pamiętajmy, że znak X to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Może to być więc krzyżyk, plusik, ale nie może być np. ptaszek, kółko czy jedna kreska.

Kiedy głos będzie nieważny?

Jeśli znak X postawimy w kratkach przy kilku nazwiskach albo nie postawimy go wcale i oddamy pustą kartę - głos będzie nieważny. Jeżeli chodzi o wszelkie dopiski czy rysunki na karcie do głosowania - te nie wpływają na ważność głosu.

Jak będzie wyglądać karta wyborcza?

W wyborach prezydenckich otrzymamy tylko jedną kartę do głosowania. Karta ta będzie miała ścięty prawy górny róg i nie będzie to żaden błąd. Takie ścięcie jest niezbędne dla osób z niepełnosprawnościami, aby mogli odpowiednio skorzystać z nakładki w alfabecie Braille'a.

Nazwiska i imiona kandydatów będą umieszczone na karcie do głosowania w kolejności alfabetycznej. W drugiej turze będą to już tylko dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu zdobyli największe poparcie.

Na karcie do głosowania (na dole) znajdzie się instrukcja dotycząca tego, jak poprawnie oddać głos. Poniżej - po prawej stronie - powinny znaleźć się pieczęcie: obwodowej komisji wyborczej oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

Przypominamy: Lokale wyborcze są otwarte od godziny 7 do 21. Do momentu zamknięcia lokali wyborczych trwa cisza wyborcza.