"Wielka Woda". Netflix zrobił serial o powodzi tysiąclecia w Polsce. Zobacz zwiastun

Netflix zakończył zdjęcia do serialu "Wielka Woda" opowiadającym o powodzi, jaka w 1997 roku zalała południową i zachodnią Polskę. W roli głównej wystąpi Agnieszka Żulewska. Mamy pierwszy zwiastun tej produkcji.

"Wielka Woda" -  Netflix pokaże klęskę żywiołową z 1997 roku

Akcja serialu rozpoczyna się w lipcu 1997 roku, tuż przed tym, jak wielka fala dociera do Wrocławia. Lokalne władze, chcąc ratować ludzi i miast wzywają na pomoc wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer ( w tej roli Agnieszka Żulewska). Szybko jednak okazuje się, że kobieta będzie musiała poradzić sobie nie tylko ze śmiertelnym żywiołem, ale także bezduszną biurokracją oraz własną przeszłością. 

W sześcioodcinkowym serialu zobaczymy także wątek Andrzeja Rębacza (Ireneusz Czop), który walczy o zachowanie wału powodziowego w okolicy swojej wsi oraz urzędnika Jakuba Marczaka (Tomasz Schuchardt). 

Netflix nie podał jeszcze dokładnej daty premiery serialu "Wielka Woda", ale wiadomo, że produkcja pojawi się w bibliotece serwisu już jesienią tego roku.

 

"Wielka Woda" - serial z plejadą gwiazd w obsadzie

W serialu "Wielka Woda" - oprócz Agnieszki Żulewskiej, Tomasza Schuchardta i Ireneusza Czopa - zobaczymy takie nazwiska, jak Anna Dymna, Jerzy Trela, Tomasz Kot. W obsadzie znaleźli się także:: Jacek Beler, Klara Bielawka, Lech Dyblik, Roman Gancarczyk, Łukasz Garlicki, Tomasz Kot, Mirosław Kropielnicki, Łukasz Lewandowski, Leszek Lichota, Maria Maj, Adam Nawojczyk, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Pośpiech, Piotr Rogucki, Tomasz Sapryk, Katarzyna Pośpiech, Dariusz Toczek, Piotr Trojan, Grzegorz Warchoł.

"Wielką Wodę" wyreżyserowali Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk, twórcami scenariusza byli Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. Pomysłodawczynią i producentką serialu jest Anna Kępińska, producentem liniowym Jacek Dąbrowski-Udziela. Za produkcję wykonawczą odpowiadała firma Telemark. Zdjęcia ruszyły w sierpniu zeszłego roku.

Wielka woda - Wrocław w obliczu katastrofy klimatycznej 

W lipcu 1997 roku na terenach południowej i zachodniej Polski, Czech, wschodnich Niemiec, północno-zachodniej Słowacji oraz wschodniej Austrii wystąpiła tzw. powódź tysiąclecia, która pochłonęła 114 ofiar i spowodowała ogromne zniszczenia. Jak podaje Wikipedia, na terenie Polski zginęło wówczas 56 osób, a  szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Szczególnie dramatyczny przebieg powódź miała we Wrocławiu. Wielu mieszkańców straciło dobytek życia, a zalaniu uległo 40 proc. terenu miasta. 

DOSTĘP PREMIUM