Stopy procentowe 2023 zostaną obniżone? Ekonomiści nie mają dobrych wiadomości

Stopy procentowe 2023. Rada Polityki Pieniężnej na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych - uważa główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Dodaje, że RPP może zakończyć formalnie cykl podwyżek. Podobnego zdania jest ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska.
Zobacz wideo

- Myślę, że Rada Polityki Pieniężnej nic nie zrobi, ale w zeszłym tygodniu miałem rozmowę z klientami, którzy dopytywali się o możliwą obniżkę stóp procentowych, bo ich zdaniem szanse na obniżkę wzrosły po ostatnich wypowiedziach członków RPP – powiedział PAP główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. - Na początku maja pojawiła się seria wypowiedzi członków Rady, sugerujących możliwość obniżek. Klienci z zagranicy zaczęli myśleć, że może chodzi już o maj, choć moim zdaniem jest to bardzo mało prawdopodobny scenariusz – dodał.

RPP ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 r. Od tego czasu stopy pozostają na niezmienionym poziomie – główna stopa NBP, referencyjna, wynosi 6,75 proc. – ale RPP nie zakończyła oficjalnie cyklu podwyżek.

- Zastanawiam się, czy to nie jest moment, kiedy Rada ogłosi formalne zakończenie cyklu podwyżek. Ta seria wypowiedzi członków RPP, i to tych, którzy jeszcze dwa tygodnie wcześniej przekonywali, że na obniżki stóp jest za wcześnie, może być przygotowaniem gruntu pod formalne zakończenie cyklu podwyżek. Które to zakończenie – gdyby do niego doszło - nie byłoby najbardziej fortunną decyzją – stwierdził Piotr Bielski.

Wskazał inne banki centralne, jak choćby Fed, który niedawno podniósł stopy procentowe, czy EBC, który również niedawno podwyższył stopy. Według ekonomisty Santandera, ogłoszenie na takim tle zakończenia cyklu podwyżek byłoby błędem.

- Zwłaszcza, że u nas ani w tym roku ani przez większą część przyszłego roku nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych. Inflacja będzie spadać wolniej niż wynika z projekcji NBP, wysoka będzie także inflacja bazowa. Przy tak wolno przebiegającej dezinflacji nie ma warunków do obniżek stóp – ocenił Piotr Bielski.

Kryńska z PKO BP: RPP nie zmieni stóp procentowych

- Nie oczekujemy zmiany stóp procentowych – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. - Zakładamy, że choć nie zostało to powiedziane wprost, RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Choć to formalnie pauza, to naszym zdaniem jest to koniec podwyżek, zwłaszcza że mamy spadki inflacji, na które RPP tak bardzo czekała – dodała ekspertka banku.

Według szybkiego szacunku GUS, inflacja w kwietniu 2023 r. wyniosła 14,7 proc. w stosunku do 16,1 proc. w marcu br. Inflacja osiągnęła najwyższy poziom w lutym - 18,4 proc.

- Nie będzie rewolucji także w komunikacie RPP. Sądzimy, że Rada nadal będzie deklarować, że znajduje się w trybie pauzy i że decyzje w sprawie stóp będą uzależnione od napływających danych – dodała Urszula Kryńska.

RPP ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 r. Od tego czasu główna stopa NBP, referencyjna, wynosi 6,75 proc.

W ostatnim czasie główne banki centralne na świecie podnosiły jednak stopy. Europejski Bank Centralny (EBC) w miniony czwartek podniósł stopy o 50 pkt. bazowych, uzasadniając to faktem, że inflacja zbyt długo pozostaje na podwyższonym poziomie. Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się na podwyżkę o 25 pkt. bazowych. Jako powód podwyżki wskazano utrzymywanie się inflacji powyżej celu Fed.

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM