Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023? "Wysokie prawdopodobieństwo, że w październiku"

Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wybory odbędą się październiku - powiedział niedawno w Radiu Zet prezydent Andrzej Duda. Termin 15 października prezydent uznał za "bardzo ładną datę" i zwrócił uwagę, że Polacy nie przepadają za długimi kampaniami wyborczymi.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 r. Możliwe są cztery terminy:

  • 15 października,
  • 22 października,
  • 29 października, 
  • 5 listopada.

Wybory do Sejmu 2023. Duże prawdopodobieństwo, że odbędą się w październiku

Prezydent przyznał w piątek (30.06)  na antenie Radia Zet, że jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wybory odbędą się październiku.

Wybory parlamentarne 2023 - termin. Czy wybory odbędą się 15 października?

Dopytywany, czy będzie to 15 października, Duda odpowiedział jedynie, że jest to "bardzo ładna data".

Na pytanie, czy przeprowadzenie wyborów 15 października, a więc w Dniu Papieskim, będzie sprzyjało obecnej władzy, Duda powiedział, że nie przesadzałby z takim twierdzeniem. - Dzień dobry, jak każdy inny, a przede wszystkim dzień, w którym konstytucja przewiduje, że możliwe jest przeprowadzenie wyborów - dodał.

Jak podkreślił, nie ma jeszcze decyzji o terminie wyborów; zostanie ona podjęta i ogłoszona "w konstytucyjnym terminie".

Duda zwrócił uwagę, że Polacy nie przepadają za zbyt długimi kampaniami wyborczymi. -Myślę, że nikt w Polsce, z obywateli, wyborców, nie miałby zbyt wiele przeciwko temu, żeby kampania nie trwała oficjalnie zbyt długo - zaznaczył.

Termin wyborów reguluje Konstytucja

Termin zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu upływa 14 sierpnia - zgodnie z przepisami zarządza je prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM