Trudna sytuacja przy granicy. Przewoźnicy zapowiadają rozszerzenie protestu

Przewoźnicy protestujący na granicy z Ukrainą szykują się do zaostrzenia protestu i zablokowania kolejnego już przejścia - w Medyce. Od zeszłego poniedziałku blokują wyjazd ciężarówek z Polski w Dorohusku i w Hrebennem.
Zobacz wideo

Przewoźnicy domagają się powrotu zezwoleń na wjazd do Polski dla ciężarówek z Ukrainy i wyłączenia polskich transportów wracających z tego kraju z elektronicznego systemu kolejkowego. Wyliczają, że po zniesieniu zezwoleń na wjazd do Polski dla ukraińskich kierowców przez Komisję Europejską, ciężarówki ze Wschodu wypierają ich z rynku, a w ciągu roku wjechało ich ponad 6-ciokrotnie więcej niż zwykle.

Jacek Sokół z Komitetu Obrony Przewoźników mówi, że zazdrości Ukraińcom "rządu, który jest za nimi w każdej chwili". - My też prosimy, by ktoś nas bronił - stwierdza.

O tym, że rząd broni zapewnia Andrzej Adamczyk, pełniący obowiązki ministra infrastruktury. Podkreśla, że zadaniem jeszcze rządzących jest wywieranie presji na Komisję Europejską i na Ukrainę, której skutkiem będzie udrożnienie granic. Z drugiej strony, jak dodaje, rząd wskazuje Komisji Europejskiej konieczność rewizji umowy zwalniającej kierowców z Ukrainy z konieczności posiadania zezwoleń na wjazd do Polski, która obowiązuje do czerwca przyszłego roku. Sam Adamczyk przyznaje jednak, że Komisja o tej rewizji na razie rozmawiać nie chce. 

Rozszerzają protest

W piątek przewoźnicy zorganizowali konferencję prasową w Warszawie, razem z politykami Konfederacji. Zapowiedzieli, że w poniedziałek protest - odbywający się obecnie w Dorohusku i w Hrebennem - zostanie rozszerzony też na przejście z Medyce. 

- Do protestu (w Medyce - PAP) dołączają rolnicy z Organizacji Oszukana Wieś. W tym momencie są już na Korczowej - powiedział Rafał Mekler, przewoźnik z Lubelszczyzny.

Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu poinformował także podczas konferencji prasowej, że złoży w Przedstawicielstwie KE w Polsce wniosek w sprawie "przywrócenia zezwoleń na przewozy komercyjne dla pojazdów z Ukrainy" w związku z pogarszającą się sytuacją polskiego sektora transportowego.

TOK FM PREMIUM