Sensacja w Małopolsce. Dlaczego przepadł kandydat Kaczyńskiego? "Nie wszyscy popierają tę wizję"
Łukasz Kmita nie został wybrany na nowego marszałka Sejmiku Województwa Małopolskiego, mimo że był jedynym zgłoszonym kandydatem. Rekomendował go klub Prawa i Sprawiedliwości, który ma większość (21 radnych) w 39-osobowym sejmiku. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga - sześć.
Za kandydaturą Łukasza Kmity zagłosowało tylko 13 spośród 38 obecnych radnych. 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się. Jeden głos był nieważny.
Tuż po głosowaniu kandydat podziękował tym z radnych, którzy poparli jego kandydaturę. - Dla mnie nic się nie zmienia. Dalej będę pracował na rzecz Małopolski, a jestem przekonany, że będzie to korzystne dla naszego regionu - podsumował Kmita.
Rozłam w PiS?
Głosowanie na marszałka pokazuje, że w Prawie i Sprawiedliwości istnieją wyraźne podziały, ale - jak mówi politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Łukasz Stach - za wcześnie, by mówić o rozłamach. - Nie wszyscy popierają tę wizję, że centrala wskazuje kandydata, a my tutaj - na dole - karnie głosujemy na wskazaną osobę - uważa ekspert.
Ze strony radnych sejmiku padały argumenty, że Łukasz Kmita nie wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w Krakowie, a do tego nie jest radnym, tylko posłem.
Portal Onet pisze jednak wprost o 'walce dwóch frakcji' w małopolskim PiS. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Łukasz Kmita był na marszałka forsowany przez grupę osób skupionych wokół Ryszarda Terleckiego. Do tej opcji przychylał się też sam prezes Jarosław Kaczyński.
'Inny pomysł na obsadzenie władz Małopolski miała frakcja Beaty Szydło. Ambicje, by utrzymać funkcję marszałka, miał Witold Kozłowski, ale pojawiały się także głosy, że mógłby go zastąpić Piotr Ćwik (wiceszef Kancelarii Prezydenta RP) lub Łukasz Smółka (wicemarszałek małopolski w latach 2019-24)' - czytamy w portalu.
Łukasz Gibała przerywa milczenie. Pozostanie w polityce?
- Sam Łukasz Kmita był bardzo wstrzemięźliwy w komentowaniu wyniku. Wskazał, że dalej będzie pracował dla Małopolski. Pytanie, czy z jego punktu widzenia ta praca dla regionu nie byłaby korzystniejsza, gdyby pozostał w Warszawie - zastanawia się dr Stach. Kolejne głosowanie, w którym radni ponownie wybierać będą marszałka, odbędzie się na najbliższej sesji.
38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 był wojewodą małopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS. W kwietniowych wyborach samorządowych bez powodzenia kandydował na prezydenta Krakowa. Zajął trzecie miejsce, zdobywając blisko 20 proc. głosów.
Jan Duda na przewodniczącego sejmiku
Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku radni wybrali za to przewodniczącego. Ponownie został nim Jan Tadeusz Duda (prywatnie - ojciec prezydenta Andrzeja Dudy). Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na stanowisko przewodniczącego. Funkcję tę pełnił już w latach 2019-2024. W poniedziałkowym głosowaniu opowiedziało się za nim 20 radnych, a 17 było przeciw. Jeden głos był nieważny.