,
Obserwuj
Świat

Trump spełnia obietnicę. "Rozpoczniemy największą operację deportacyjną w historii Ameryki"

Marcin Krzemiński, TOK FM
2 min. czytania
18.01.2025 08:31
Administracja prezydenta elekta USA Donalda Trumpa zamierza bezpośrednio po przejęciu władzy rozpocząć w Chicago i innych miastach dużą akcję deportacyjną skierowaną przeciwko nielegalnym imigrantom.
|
|
fot. AA/ABACA/ East News

Według piątkowego wydania „Wall Street Journal", Urząd ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) wyśle od 100 do 200 funkcjonariuszy w celu deportacji nielegalnych imigrantów. Akcja obejmie nie tylko Chicago, lecz całe Stany Zjednoczone.

Największa operacja deportacyjna w historii Ameryki

- Będziecie świadkami aresztowań w Nowym Jorku. Będziecie świadkami aresztowań w Miami. A jeśli burmistrz Chicago nie chce pomóc, może odejść. Ale jeśli będzie nam przeszkadzał, jeśli świadomie będzie ukrywał nielegalnego imigranta, będę go ścigał – oświadczył Tom Homan, który w nowej administracji USA ma odpowiadać za bezpieczeństwo granic.

Druga twarz Donalda Trumpa. 'To jest wstrętne'

Imigracja stanowiła jeden z głównych elementów kampanii Donalda Trumpa w okresie poprzedzającym głosowanie w wyborach prezydenckich 5 listopada. - Wkrótce po mojej inauguracji rozpoczniemy największą krajową operację deportacyjną w historii Ameryki – zapowiadał Republikanin już w styczniu minionego roku.

Jak zauważył Reuters, oczekuje się, że Trump zmobilizuje agencje federalne w całej swojej administracji, aby wesprzeć akcję deportacji rekordowej liczby nielegalnych imigrantów. Ma się opierać na doświadczeniach zdobytych w trakcie swojej pierwszej kadencji prezydenckiej i wykorzystać wszystkie dostępne zasoby, aby wywrzeć presję na ośrodki przeciwne tego rodzaju działaniom zwane "sanktuariami" dla imigrantów. Należeć do nich mają m.in. duże amerykańskie metropolie, jak Nowy Jork i Chicago.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>