"Czym te dzieci różnią się od ukraińskich?" Ochojska o sytuacji na granicy z Białorusią

Janina Ochojska zwróciła się dwa dni temu do Andrzeja Dudy o pomoc dla uchodźców z bliskiego wschodu, którzy utknęli na polsko - białoruskiej granicy. Szefowa PAH zarzuciła także prezydentowi kłamstwo podczas wizyty u papieża Franciszka.

Janina Ochojska zarzuca rządzącym dzielenie uchodźców na tych gorszej i lepszej kategorii 

2 kwietnia na swoim profilu na Twitterze Janina Ochojska zwróciła uwagę na wciąż bardzo trudną sytuację na granicy z Białorusią i zaapelowała do Prezydenta Polski, by pomógł rodzinom, które utknęły w tamtejszych lasach: 

- Apeluję do Prezydenta @AndrzejDuda żeby po spotkaniu z @Pontifex_pl okazał miłosierdzie wobec tragedii tych dzieci. Czym one się różnią od dzieci ukraińskich? Mają ciemniejszą skórę? Wyznają inną religię? Ich rodzice uciekają przed wojną i przemocą. Odpowie Pan? Coś Pan zrobi? - napisała na swoim Twitterze publikując post Grupy Granica, w którym wolontariusze apelowali o pomoc dla kolejnych rodzin, które w nocy zostały wywiezione na Białoruś. W poście podano także, że 14 osób, w tym 8 dzieci, od 2 dni przebywa w lesie."Byli wielokrotnie okradani, nie mają już sił ani pieniędzy" - czytamy

Tymczasem prezydent Duda, po wizycie u papieża Franciszka mówił o tym, jak chwalił przed głową Kościoła swoich rodaków za pomoc ukraińskim uchodźcom,. Kiedy zaś dziennikarze zapytali go o uchodźców z bliskiego wschodu, skazanych na noce spędzane w lesie, Duda odparł:

- Przede wszystkim trzeba rozróżnić zdecydowanie dwie grupy ludzi. Z jednej strony mieliśmy kryzys migracyjny, który był kryzysem o charakterze hybrydowym, wywołanym przez władze białoruskie kilka miesięcy temu zaplanowaną, sprowokowaną akcją. I mamy wojnę na Ukrainie, brutalny atak rosyjski połączony z bombardowaniem osiedli cywilnych i w związku z tym mamy ludzi, którzy uciekają, ratując swoje życie, uciekają przed wojną. A tam mieliśmy do czynienia z migrantami, którzy przylatywali na Białoruś samolotami, było ich stać na bilety lotnicze. Przylatywali dlatego, że w zorganizowany sposób rozpowszechniano informacje w krajach Bliskiego Wschodu, że można sobie zapewnić lepsze życie w Unii Europejskiej, w niemieckiej Republice Federalnej i innych krajach na zachodzie Europy, dla których Polska miała być tylko krajem, przez który chcieli przejść - powiedział polski prezydent.

Ochojska wówczas napisała:

- Na szczęście @CzabanPiotr spotkał się z jałmużnikiem papieskim Konradem Krajewskim i opowiedział mu, co dzieje się naprawdę na granicy PL-BY. Wyszło więc na jaw, że Prezydent @AndrzejDuda kłamał i @Pontifex_pl o tym wie.

Aktualna sytuacja na granicy z Białorusią - ludzie wciąż koczują w lasach

Kiedy oczy Polaków i całego świata zwrócone są na Ukrainę, Grupa Granica nie przestaje pomagać osobom, które utknęły na polsko - białoruskiej granicy. W ostatnim poście wolontariusze piszą o małym sukcesie:

 - Grupa 12 Kurdów, których w zeszły weekend @Straz_Graniczna wywiozła do #Białoruś, znajduje się w Centrum Rejestracji Cudzoziemców w Polowcach. Presja i walka o ratowanie życia mają sens !! - zwracają jednak uwagę, że sytuacja wciąż jest bardzo trudna, a ludzie przeżywają koszmar: 

- Jednak na pograniczu #PL-BY wciąż trwają nielegalne wywózki. Małe dzieci wyrzucane są do lasu bez wody i jedzenia. #RPO składa 3 skargi do WSA. #hańba #wstyd żaden człowiek nie jest nielegalny

TOK FM PREMIUM