Polski Ład - zmiany od lipca 2022. Tak zmienią się pensje Polaków. Sprawdź, kto zyska, a kto straci

Od 1 lipca w życie wchodzą kolejne zmiany podatkowe zaplanowane przez rząd w ramach Polskiego Ładu. Jak wpłyną one na pensje Polaków i czy większość z nas zyska, czy też straci na nowych zasadach? Wyjaśniamy.

Polski Ład 2.0 - jakie zmiany w PIT od 1 lipca?

Do najważniejszych zmian Polskiego Ładu, które wchodzą w życie 1 lipca 2022 należą:

  • obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
  • likwidacja  tzw. ulgi dla klasy średniej, przy zagwarantowaniu, że zmiana będzie dla podatników korzystna lub neutralna,
  • likwidacja podwójnego naliczania zaliczek na podatek wprowadzonych 7 stycznia 2022 r.,
  • wprowadzenie możliwości odliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej,
  • przywrócenie wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców,
  • koszty uzyskania przychodu wpłyną na wysokość wynagrodzenia, 
  • możliwość zmiany systemu opodatkowania w trakcie roku przez przedsiębiorców, którzy chcieliby powrócić na skalę podatkową w przypadku kiedy  na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

Polski Ład - zmiany korzystne, ale nie dla wszystkich. Kto straci na nowych zasadach? 

Jak pokazują wyliczenia zrobione przez bankier.pl, zmiany w "Polskim ładzie 2.0" nie wypłyną na pensje osób zarabiających najniższą krajową brutto. Najwięcej zaś zyskają pracownicy zarabiający między 4000 a 8000 tys. brutto. Ich wynagrodzenia w porównaniu do wynagrodzenia z 2021 r. ulegną podwyższeniu. Zmiany w podatkach, które wejdą w życie od 1 lipca zrekompensują straty, które w związku z pierwotnymi reformami Polskiego Ładu ponieśli podatnicy zarabiający powyżej 12 000 zł. Jednak obliczenia wskazują, że pracownicy, którzy zarabiają powyżej 12 000 zł tracą najwięcej w porównaniu z zasadami opodatkowania sprzed "Polskiego ładu". Pracownik, który zarabia 20 000 zł straci w porównaniu z 2021 r. 231 zł miesięcznie. Z kolei najmniej zarabiający zyskają około 4500 zł w skali roku. 

Polski Ład 2.0 - kwota wolna od podatku pozostaje bez zmian

Kwota wolna od podatku od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu wynosi 30 tys. zł i ta korzystna zmiana zostanie utrzymana w mocy. Oznacza to, że osoby rozliczające się według skali podatkowej (a więc zdecydowana większość podatników) nie płacą podatku, jeśli ich roczny dochód po odliczeniach nie przekracza 30 tys. zł. Po przekroczeniu tego pułapu PIT płaci się dopiero od nadwyżki. Z tej regulacji wynika m.in., że emerytura do 2,5 tys. zł jest zwolniona z podatku.

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład 2.0 nie obejmą także górnej granicy pierwszego progu podatkowego, która wynosi  120 000 zł.

TOK FM PREMIUM