Alerty RCB - wiadomości SMS o niebezpiecznych zagrożeniach. Ważne: odbierz i stosuj się
Czym są wiadomości RCB? W tych sytuacjach powinny być wysyłane
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Alert dostają osoby przebywające na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Ostrzeżenie przychodzi jako wiadomość tekstowa (SMS).
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nałożyła na operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym obszarze. SMS są bezpłatne i mogą zostać wysłane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.
Mają ostrzegać przed następującymi zagrożeniami:
Rodzaje alertów: 3 stopnie ostrzeżeń, 4 poziomy zagrożeń. Nie lekceważ ich
Alerty dotyczące zagrożeń i anomalii atmosferycznych takich jak silne burze, tornada, powodzie, mogą mieć trzy stopnie. Dane do nich pochodzą przede wszystkim z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW):
- Ostrzeżenie pierwszego stopnia (żółte) — to warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym, opóźnień w transporcie publicznym, zakłóceń w przebiegu imprez masowych, a także ich odwołania.
- Ostrzeżenie drugiego stopnia (pomarańczowe — to zapowiedź niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się poważnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.
- Ostrzeżenia trzeciego stopnia (czerwone) - są zapowiedzią wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Trzeba być gotowym na zjawiska uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie.
Z kolei zagrożenia terrorystyczne i epidemiczne mogą mieć określone 4 poziomy i są związane z procedurami przyjętymi przez NATO, w reakcji na konkretne zagrożenia:
- 1 poziom zielony (Alfa) - brak zagrożenia,
- 2 poziom żółty, (Bravo) - to umiarkowane zagrożenie atakiem, choć pojawiają się przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia,
- 3 poziom pomarańczowy (Charlie) - zdarzenie jest prawdopodobne, gdy pojawiają się informacje wskazujące na możliwość jego wystąpienia,
- 4 poziom czerwony (Delta) - najwyższy stopień zagrożenia. Może oznaczać, że zagrożenie już wystąpiło lub są wiarygodne informacje o zaawansowanych przygotowaniach do ataku.
Ostrzeżenia znane jako alerty RCB, wysyłane są przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Centrum bezpieczeństwa gromadzi dane o zagrożeniach z różnych źródeł: ministerstw, urzędów czy jak w przypadku pogody, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jak się zachować, gdy dostaniesz alert RCB? Zastosuj się do zaleceń
Każdy otrzymany alert poza opisem zagrożenia i terenu, na którym to zagrożenie występuje, zawiera proste informacje dotyczące tego, co zrobić i jakie działania podjąć, żeby uniknąć zagrożenia.
To jak opisane są zalecane sposoby zachowania, pokazują poniższe przykłady alertów:
- Uwaga! Silne burze w nocy. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Nie wychodź z domu jeśli nie jest to konieczne.
- Uwaga! Spodziewana jest fala powodziowa na rzece (tu pada nazwa rzeki — przyp. redakcji). Jeśli mieszkasz blisko rzeki, przygotuj się na ew. podtopienia. Stosuj się do poleceń służb.
Za dużo alertów RCB? Wyjaśniamy, czy można go wyłączyć i czym grozi nadmiar wiadomości
Przygotowując system alertów, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewniało, że ostrzeżenia będą wysyłane jedynie w przypadku zagrożenia dużym niebezpieczeństwem. Niestety od początku funkcjonowania systemu, odbiorcy narzekają na zbyt dużą ilość ostrzeżeń z błahych powodów. Np. skrytykowany został alert RCB informujący o ostatnim etapie uruchomienia nowej, cyfrowej telewizji naziemnej.
Nadmierna ilość alertów oraz nieuzasadnione powody wysyłki spowodowały wysyp internetowych żartów. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej frazę: alert rcb — memy, żeby je obejrzeć.
Niestety, alertów nie można wyłączyć. Wysyłane są obligatoryjnie do wszystkich przebywających na terenie Polski.
Pozostaje mieć nadzieję, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nabierze doświadczenia i odbierze wystarczającą ilość krytycznych uwag, żeby ograniczyć wysyłkę nieistotnych komunikatów, jak ten o telewizji naziemnej. Inaczej Polacy mogą zacząć bagatelizować ostrzeżenia, a to może mieć groźne skutki, gdy nadejdzie prawdziwe zagrożenie.
Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.
Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
-
Areszt dla ojca, który pogryzł niemowlaka. Zarzuty usłyszała też matka dziecka
- Niekompletne granice związku. Kirgistan i Tadżykistan
- Poseł PiS zrezygnował z mandatu. Już czeka na niego fotel prezesa
- "Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
- Karta Dużej Rodziny to liczne zniżki. Podpowiadamy, jak ją założyć, aby korzystać z benefitów
- Franciszek w szpitalu. Watykan przekazał informacje o stanie zdrowia papieża