COVID-19. Jak rozpoznać nową mutację? Te objawy są typowe

Za nową falę pandemii koronawirusa w Europie odpowiadają podwarianty omikrona BA.4 oraz BA.5. Wiele krajów przygotowuje się na duży wzrost zakażeń COVID-19. Zobacz, jakie objawy są charakterystyczne dla nowych mutacji wirusa.

Zachorowania COVID. Dziś sytuacja nie wygląda dobrze. WHO podała nowe dane

Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, od wybuchu pandemii stwierdzono ponad 552 mln 500 tys. zakażeń COVID-19, z czego ponad 232 mln w Europie. Z powodu koronwirusa od 2020 roku zmarło ponad 6 mln 300 tys. ludzi.

Najnowszy raport WHO wskazuje, że na świecie liczba nowych przypadków rośnie już piąty tydzień z rzędu. Od 4 do 10 lipca 2022 r. zgłoszono ponad 5,7 miliona nowych zakażeń, co stanowi wzrost o 6 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Więcej jest też zgonów wywołanych przez koronawirusa.

W Europie Zachodniej coraz więcej państw zmaga się z siódmą falą pandemii. Za zakażenia odpowiadają podwarianty omikrona BA.4 oraz BA.5.

Objawy COVID-19. Boli cię gardło? To częsty pierwszy znak

Jak informuje Medonet, jednym z najczęstszych objawów nowych podwariantów koronawirusa jest teraz ból gardła. Jak wynika z informacji pojawiających się w brytyjskich mediach, objaw ten pojawił się u 69 proc. dorosłych i dzieci, a także 37 proc. osób po 65. roku życia. Niepokojące jest to, że ból gardła pojawiał się też wśród osób, które przyjęły szczepionkę i zarazili się kolejny raz

Według osób korzystających z aplikacji ZOE Health Study ból gardła jest jednym z pierwszych symptomów, który utrzymuje się 5-7 dni. To charakterystyczny symptom w przypadku subwariantów BA.4 i BA.5 omikronu. Kolejnym jest zmiana głosu i chrypka. Poza tym pojawiają się klasyczne objawy: gorączka, katar, kaszel, bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie, biegunka i wymioty (rzadziej) oraz utrata węchu i szum w uszach.

COVID-19. Koniec wakacji od wirusa? To możesz zrobić, aby nie złapać choroby

Najlepszym sposobem zapobiegania i spowolnienia transmisji koronawirusa jest przestrzeganie zasad, które mają znaczący wpływ na rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2.

WHO radzi:

  • Chroń siebie i innych przed infekcją, pozostając co najmniej 1 metr od innych,
  • Noś odpowiednio dopasowaną maseczkę i często myj ręce lub używaj żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu.
  • Zaszczep się, gdy nadejdzie twoja kolej i postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnych władz medycznych.

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina też, że wirus może rozprzestrzeniać się drogą kropelkową z ust lub nosa zarażonej osoby w małych cząsteczkach cieczy. Dzieje się tak podczas kaszlu, kichania, mówienia, śpiewania lub oddychania więc ważne jest, aby przyswoić sobie zasady bezpieczeństwa i izolować się do czasu powrotu do zdrowia.

TOK FM PREMIUM