COVID-19 i COVID-22 - epidemia, maseczki i obostrzenia w czasie wakacji w Europie
Kolejna fala COVID-19 w Europie. Statystyki rosną
Liczba zachorowań na COVID-19 znów rośnie. W niedzielę 17 lipca w Polsce potwierdzono 397 przypadków choroby. To o aż 40 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Pojawiają się też wciąż nowe warianty, a także całkiem nowe objawy choroby.
Europa na mapach ECDC jest obszarem w największym stopniu dotkniętym infekcjami SARS-CoV-2. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech i Europie Zachodniej. Wraz ze wzrostem ilości zachorowań, państwa decydują się na wprowadzenie ograniczeń. Jadąc do niektórych krajów, trzeba być gotowym na to, że obowiązują tam obostrzenia. W wielu wakacyjnych miejscach, wsiadając do autobusu, czy idąc do sklepu, trzeba mieć maseczkę zasłaniającą usta i nos.
COVID-19 nie ustępuje. EMA: w Europie siódma fala pandemii
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała 11 lipca, że w wielu krajach Unii Europejskiej pojawiła się siódma fala pandemii. Organizacja zaleciła rozważenie zastosowania kolejnej, czwartej już dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19. Należy ją zastosować szczególnie u osób starszych.
Jak poinformował w poniedziałek 18 lipca w Polskim Radiu wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, w tym tygodniu możemy spodziewać się decyzji w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób po 60. roku życia.
Podobne decyzje będą z pewnością podejmować rządy innych państw europejskich.
COVID-19. Sytuacja pandemiczna w krajach europejskich
Wzrost liczby zachorowań nie tylko wpłynie na działania władz w zakresie szczepień, ale też obostrzeń.
Dlatego przed wyjazdem za granicę, zawsze należy sprawdzić sytuację epidemiczną w kraju, do którego jedziemy. Bieżące zalecenia i obostrzenia publikowane są na stronie rządowej.
- Włochy a obostrzenia COVID. To jedno z państw europejskich, które na początku pierwszej fali pandemii doznało największych strat. Do 30 września 2022 obowiązują tam obostrzenia nie tylko — jak w Polsce — w placówkach opieki zdrowotnej, ale też niektórych miejscach publicznych. Maseczki są tam obowiązkowe w autobusach, pociągach, metrze, tramwajach i na promach. Już w pierwszym tygodniu lipca liczba zachorowań we Włoszech osiągnęła 100 tys. przypadków dziennie, a liczba zgonów (100 osób) była najwyższa od maja.
- Hiszpania. Pomimo rosnącej ilości zachorowań (20 tys. dziennie), Hiszpania nie zdecydowała się na przywrócenie obostrzeń. Pojawiły się jedynie zalecenia, aby używać maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązek noszenia maseczek mają natomiast osoby chore na COVID-19, nawet jeśli przechodzą chorobę bezobjawowo.
- Francja i Malta a COVID. To jedyne państwa w Europie, w których nadal obowiązują restrykcje dla przyjeżdżających. Wjeżdżający muszą okazać potwierdzenie pełnego zaszczepienia lub przebytej niedawno infekcji. Osoby niezaszczepione muszą okazać negatywny wynik testu. Maseczki — podobnie jak w Hiszpanii — są tu jedynie zaleceniem nie nakazem. Pojawiają się jednak obostrzenia wprowadzane lokalnie np. obowiązek noszenia maseczek w Nicei. Maseczki trzeba natomiast obowiązkowo nosić w środkach transportu publicznego.
- Grecja. Liczba zachorowań wzrosła tam już do 25 tys. dziennie. Maseczki należy nosić w placówkach opieki zdrowotnej. Są także wymagane w transporcie publicznym i w niektórych miejscach publicznych jak statki wycieczkowe i promy. Tu także lokalnie wprowadzane są większe obostrzenia, dlatego podróżując po Grecji, należy sprawdzać zalecenia lokalne.
- Chorwacja. Liczba zachorowań jest tu znacznie niższa (ok. 1 tys. dziennie). W Chorwacji maseczki trzeba mieć na twarzy w placówkach opieki zdrowotnej. Na razie władze nie planują większych obostrzeń.
- Bułgaria COVID-19. Obecnie, z powodu niskiej liczby zakażeń (ok. 1 tys. dziennie) nie ma obostrzeń na terenie kraju ani restrykcji dla przyjeżdżających. Noszenie maseczek jest jedynie zaleceniem resortu zdrowia. Warto to robić w placówkach medycznych, transporcie publicznym i w miejscach zatłoczonych.
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"
- Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć