COVID-19 i COVID-22 - epidemia, maseczki i obostrzenia w czasie wakacji w Europie

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że w wielu krajach Unii Europejskiej widoczna jest już siódma fala pandemii. Rządy myślą o kolejnej- czwartej - dawce szczepień. Pojawiają się też obostrzenia. Gdzie trzeba nosić maseczki? Sprawdź przed wyjazdem.

Kolejna fala COVID-19 w Europie. Statystyki rosną

Liczba zachorowań na COVID-19 znów rośnie. W niedzielę 17 lipca w Polsce potwierdzono 397 przypadków choroby. To o aż 40 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Pojawiają się też wciąż nowe warianty, a także całkiem nowe objawy choroby.

Europa na mapach ECDC jest obszarem w największym stopniu dotkniętym infekcjami SARS-CoV-2. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech i Europie Zachodniej. Wraz ze wzrostem ilości zachorowań, państwa decydują się na wprowadzenie ograniczeń. Jadąc do niektórych krajów, trzeba być gotowym na to, że obowiązują tam obostrzenia. W wielu wakacyjnych miejscach, wsiadając do autobusu, czy idąc do sklepu, trzeba mieć maseczkę zasłaniającą usta i nos.

COVID-19 nie ustępuje. EMA: w Europie siódma fala pandemii

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała 11 lipca, że w wielu krajach Unii Europejskiej pojawiła się siódma fala pandemii. Organizacja zaleciła rozważenie zastosowania kolejnej, czwartej już dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19. Należy ją zastosować szczególnie u osób starszych.

Jak poinformował w poniedziałek 18 lipca w Polskim Radiu wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, w tym tygodniu możemy spodziewać się decyzji w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób po 60. roku życia.

Podobne decyzje będą z pewnością podejmować rządy innych państw europejskich.

COVID-19. Sytuacja pandemiczna w krajach europejskich

Wzrost liczby zachorowań nie tylko wpłynie na działania władz w zakresie szczepień, ale też obostrzeń.

Dlatego przed wyjazdem za granicę, zawsze należy sprawdzić sytuację epidemiczną w kraju, do którego jedziemy. Bieżące zalecenia i obostrzenia publikowane są na stronie rządowej.

  • Włochy a obostrzenia COVID. To jedno z państw europejskich, które na początku pierwszej fali pandemii doznało największych strat. Do 30 września 2022 obowiązują tam obostrzenia nie tylko — jak w Polsce — w placówkach opieki zdrowotnej, ale też niektórych miejscach publicznych. Maseczki są tam obowiązkowe w autobusach, pociągach, metrze, tramwajach i na promach. Już w pierwszym tygodniu lipca liczba zachorowań we Włoszech osiągnęła 100 tys. przypadków dziennie, a liczba zgonów (100 osób) była najwyższa od maja.
  • Hiszpania. Pomimo rosnącej ilości zachorowań (20 tys. dziennie), Hiszpania nie zdecydowała się na przywrócenie obostrzeń. Pojawiły się jedynie zalecenia, aby używać maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązek noszenia maseczek mają natomiast osoby chore na COVID-19, nawet jeśli przechodzą chorobę bezobjawowo.
  • Francja i Malta a COVID. To jedyne państwa w Europie, w których nadal obowiązują restrykcje dla przyjeżdżających. Wjeżdżający muszą okazać potwierdzenie pełnego zaszczepienia lub przebytej niedawno infekcji. Osoby niezaszczepione muszą okazać negatywny wynik testu. Maseczki — podobnie jak w Hiszpanii — są tu jedynie zaleceniem nie nakazem. Pojawiają się jednak obostrzenia wprowadzane lokalnie np. obowiązek noszenia maseczek w Nicei. Maseczki trzeba natomiast obowiązkowo nosić w środkach transportu publicznego.
  • Grecja. Liczba zachorowań wzrosła tam już do 25 tys. dziennie. Maseczki należy nosić w placówkach opieki zdrowotnej. Są także wymagane w transporcie publicznym i w niektórych miejscach publicznych jak statki wycieczkowe i promy. Tu także lokalnie wprowadzane są większe obostrzenia, dlatego podróżując po Grecji, należy sprawdzać zalecenia lokalne.
  • Chorwacja. Liczba zachorowań jest tu znacznie niższa (ok. 1 tys. dziennie). W Chorwacji maseczki trzeba mieć na twarzy w placówkach opieki zdrowotnej. Na razie władze nie planują większych obostrzeń.
  • Bułgaria COVID-19. Obecnie, z powodu niskiej liczby zakażeń (ok. 1 tys. dziennie) nie ma obostrzeń na terenie kraju ani restrykcji dla przyjeżdżających. Noszenie maseczek jest jedynie zaleceniem resortu zdrowia. Warto to robić w placówkach medycznych, transporcie publicznym i w miejscach zatłoczonych.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM