Czechy. Czwarta dawka szczepionki na COVID-19 dostępna dla wszystkich

Od poniedziałku w Czechach każda dorosła osoba może się zaszczepić czwartą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi. Czeskie ministerstwo zdrowia zaleca szczepienie osobom po 60. roku życia oraz należącym do grup podwyższonego ryzyka.
Zobacz wideo

W Czechach osoby powyżej 18 lat, które szczepiły się przeciwko Covid-19 przed czterema miesiącami, mogą od poniedziałku przyjmować drugą dawkę przypominającą.

Na szczepienia można się zgłaszać bez rejestracji do jednego z ponad 350 punktów w przychodniach i szpitalach. Od połowy sierpnia ma działać system wcześniejszej rezerwacji wizyt. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w Czechach pełny cykl szczepień ma 6,9 mln osób. Ponad 4,2 mln z nich przyjęło dawkę przypominającą, którą zaczęto podawać jesienią 2021 roku.

W Czechach od kilku tygodni epidemia koronawirusa przyspieszyła, co zdaniem ekspertów związane jest z agresywnymi podwariantami BA.4 i BA.5 omikronu. Na koniec ubiegłego tygodnia roboczego w szpitalach przebywało 400 osób, z których 12 było w ciężkim stanie. Tydzień wcześniej hospitalizowanych było mniej niż 300. Ekspert resortu zdrowia Ladislav Duszek sugeruje, że liczba zakażonych będzie rosła jeszcze przez dwa tygodnie, potem prawdopodobnie zacznie się zmniejszać.

COVID-19. Czwarta dawka dla seniorów w Polsce

W Polsce o możliwości zaszczepienia się czwartą dawką zdecydowana większość obywatelek i obywateli może jedynie pomarzyć. Do tej pory MZ zalecało takie szczepienie osobom, które skończyły 80 lat oraz tym, którzy w wyniku przewlekłej choroby mają obniżoną odporność.

Wiceminister Waldemar Kraska poinformował w poniedziałek, że w tym tygodniu mogą zapaść dalsze decyzje dotyczące drugiej dawki przypominającej. Ale mogą dotyczyć jedynie osób po 60 roku życia. Ma to być jeden z głównych tematów posiedzenia Rady ds. COVID-19, która doradza premierowi.

TOK FM PREMIUM