Alerty pogodowe Polsce. Grożą nam turbulencje meteorologiczne: burze z gradem i podtopienia

Zapowiadana przez IMGW pogoda na wtorek i środę, 26-27 lipca, nie będzie tak ekstremalna jak bywała w ostatnich tygodniach i nadal jest w zachodniej Europie. IMGW mimo to wydał alerty burzowe i hydrologiczne. Uważajcie w południowo-wschodniej Polsce (burze i podtopienia).

IMGW: burze dziś na wschodzie. Może pojawić się grad — prognoza dla Polski na wtorek i środę

We wtorek 26 lipca Polska znajdzie w zasięgu niżu znad Skandynawii, i będzie w strefie chłodnego frontu atmosferycznego. Na wschodzie kraju pozostanie bardzo gorące powietrze zwrotnikowe. We wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, spodziewane są burze. W czasie burz, opady deszczu osiągną do 15 mm, a na południowym wschodzie miejscami do 35 mm. W czasie burz mogą się pojawić opady gradu.

Temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od 23 st. C na północy, około 26 st. C na zachodzie i w centrum, oraz do 32 st. C na południowym wschodzie.

W środę 27 lipca na południu kraju wystąpią miejscami burze i opady deszczu do 10 mm. Słaby deszcz możliwy jest też na północy. Znacznie chłodniej: temperatura maksymalna od 18 st. C, 20 st. C na północy, około 22 st. C, 24 st. C w centrum i na południu, do 26 st. C na krańcach południowo-wschodnich.

Burze w Polsce obejmą południowy wschód. Podtopienia także na północnym wschodzie

Województwo łódzkie — burze, opady i silny wiatr

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi ostrzega przed wtorkowymi burzami w południowo-wschodniej części województwa. Mogą występować w godzinach 10-18 i należy spodziewać się ich w siedmiu powiatach: bełchatowskim, opoczyńskim, pajęczańskim, piotrkowskim, Piotrkowie Trybunalskim, radomszczańskim i tomaszowskim.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. Miejscami grad" – poinformował IMGW.

Dla tego terenu wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Województwo małopolskie — burze, opady i silny wiatr

Ostrzeżenie pierwszego stopnia zostało też wydane dla wszystkich powiatów województwa małopolskiego. Przewidywane są burze z gradem. Mogą wystąpić pomiędzy godziną 12 a 21 we wtorek 26 lipca.

Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu (20-34 mm), a także porywisty wiatr od 70 do 80 km /h. Miejscami może padać także grad.

Podtopienia w południowo i północno wschodniej Polsce

IMGW wydało także następujące ostrzeżenia hydrologiczne:

  • 2 stopnia dla województw północno — wschodnich. Należy się tu spodziewać wezbrań wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
  • 1 stopnia dla województw południowo — wschodnich. Oznacza on, że stany wód będą układały się poniżej stanów ostrzegawczych, z możliwością lokalnego czy krótkotrwałego przekraczania ich.

Ostrzeżenia IMGW dla Polski 26-27.07.2022 (burze i podtopienia)Ostrzeżenia IMGW dla Polski 26-27.07.2022 (burze i podtopienia) IMGW.pl

Burze w czasie rzeczywistym. RCB przypomina co robić gdy szaleje burza.

Rzędowe Centrum Bezpieczeństwa korzystając z mediów społecznościowych i komunikatorów przypomina ostrzeżenia; jak należy zachować się, gdy rozpoczyna się burza.

Pioruny zagrażają ludziom i rzeczom. Porażenie piorunem może grozić śmiercią lub kalectwem. Z kolei wyładowania mogą spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub awarię podłączonego do prądu telewizora czy komputera.

Najważniejsze w czasie burzy, czyli co każdy powinien zrobić.

  1. Słuchać prognoz i reagować na alerty IMGW lub alerty RCB.
  2. Usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
  3. Zamknąć drzwi i okna. Nie wychodzić z domu, nie podchodź do okien i drzwi.
  4. Wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe.
  5. Zabezpieczyć zapas wody, żywności i leków, mieć pod ręką awaryjne oświetlenie i naładowany telefon komórkowy.
  6. Jeśli budynek jest w centrum nawałnicy, należy usiąść pod ścianą nośną z dala od okien i drzwi, najlepiej w najniższej kondygnacji np. piwnicy.
  7. Jeśli burza nadejdzie podczas podróży samochodem, należy zatrzymać się, ale nie pod drzewami czy słupami elektrycznymi.
  8. Jeśli burza nadejdzie podczas przebywania poza budynkiem, nie wolno chronić się pod drzewami, słupami czy na otwartej przestrzeni. Najlepiej schronić się w budynku, lub w zagłębieniu terenu.
  9. Jeśli burza nadejdzie podczas przebywania w wodzie, należy natychmiast wyjść z wody.
  10. Nie wolno podczas burzy przebywać w pobliżu metalowych przedmiotów czy dotykać ich.

TOK FM PREMIUM