Niskie stany wód. Susza w Europie odsłania nieznane dotychczas zabytki. Niektóre robią wrażenie

Bardzo niskie stany wód w rzekach i susza hydrologiczna panująca na terenie całej Europy przyczyniają się do odsłaniania unikatowych artefaktów z odległych czasów. W Hiszpanii, Niemczech, na Węgrzech i przy granicy serbsko-rumuńskiej archeolodzy i historycy mają ręce pełne roboty.

Nasilająca się susza 2022 na terenie praktycznie całej Europy doprowadza do odsłaniania licznych znalezisk. Niektóre pochodzą sprzed tysięcy lat.

Niskie stany wód. "Kamienie głodu" w Niemczech

- Liczące nawet kilkaset lat "kamienie głodu" - umieszczane w korytach rzek głazy, na których zaznaczono historycznie niskie poziomy wody - są dowodem na występujące w przeszłości okresy suszy. W tym roku kamienie znów stały się widoczne z powodu niskich poziomów wody w rzekach – informuje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jak podają lokalne media niemieckie, kamienie głodu odsłoniły się m.in. w Wezerze, Renie i Łabie.

- Inskrypcje wyryte na kamieniach informują o latach suszy, ale potrafią też ostrzec przed skutkami braku wody: nieurodzajem i głodem – dodaje "FAZ".

- Niektóre (kamienie głodu) leżą w korytach rzek od wieków i można je zobaczyć tylko wtedy, gdy lato jest naprawdę suche, jak w tym roku. W szczególności na Renie od tygodni odnotowuje się kolejne rekordy – wyjaśnia "FAZ".

Niski stan wody sprawia, że na Renie utrudniony jest transport wodny. Aby zmniejszyć zanurzenie statków, liczbę przewożonych kontenerów zmniejszono ze 150-200 do 20-30.

Niski poziom wód. Niemiecki okręt z czasów II wojny światowej w Dunaju

Niski poziom wody w Dunaju, spowodowany przez trwającą w Europie suszę, odsłonił w pobliżu serbskiej miejscowości Prahovo przy granicy z Rumunią pozostałości niemieckich okrętów z czasów II wojny światowej – poinformowała w piątek agencja Reutera.

- Niemiecka flotylla pozostawiła za sobą wielką katastrofę ekologiczną, która zagraża nam, mieszkańcom Prahova – powiedział Reutersowi Velimir Trajilović, lokalny emeryt, który napisał książkę o niemieckich okrętach.

Zostały one zatopione przez Niemców w 1944 roku, kiedy naziści wycofywali się z tych terenów przed nacierającą Armię Czerwoną - informuje PAP.

Tegoroczna susza odsłoniła ponad 20 kadłubów na odcinku Dunaju w pobliżu miejscowości Prahovo. Wraki zawęziły tu odcinek żeglugowy ze 180 do 100 metrów. Wiele z nich zawiera tony amunicji i materiałów wybuchowych.

W marcu rząd w Belgradzie ogłosił przetarg na wydobycie wraków z Dunaju i usunięcie materiałów wybuchowych. Koszt operacji ma wynieść ok. 30 mln dolarów.

Kilka dni temu węgierskie media informowały o podobnym odkryciu na innym odcinku rzeki. Niski poziom Dunaju na wysokości miasta Vamosszabadi w północno-zachodnich Węgrzech przy granicy ze Słowacją odsłonił wrak prawdopodobnie radzieckiego statku, który zatonął w czasie II wojny światowej. 

Niskie stany wód. Susza 2022 odsłoniła megality sprzed 7.tys. lat

Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika sprzed 7000 lat. Znalezisko potocznie nazywane jest "hiszpańskim Stonehenge" ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii.

Dolmen z Guadalperal, w prowincji Caceres, w zachodniej Hiszpanii, jak napisał w sobotę dziennik "Heraldo", jest "obecnie widoczny w pełnej krasie". Gazeta wskazała na postępującą w tym regionie suszę.

- Lokalne władze twierdzą, że poziom wody spadł tam do 28 proc. pojemności zbiorników wodnych - napisał dziennik, szacując wiek hiszpańskiego Stonehenge na 7000 lat i odnotowując zainteresowanie badaniem megalitycznych głazów przez archeologów.

Gazeta cytuje archeologa Enrique Cedillo z madryckiego uniwersytetu Complutense, według którego przed nadejściem jesiennych opadów "warto skorzystać z rzadkiej okazji", aby zbliżyć się do tych megalitycznych głazów w celu ich zbadania.

Głazy w Guadalperal odkryto w 1926 r. Pokryte wodą zostały w latach 60. XX wieku w skutek budowy pobliskiej tamy wodnej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM