Lek na cukrzycę przywrócony. Jednak cena mocno zaskakuje

Ozempic to lek, który zgodnie ze wskazaniem powinien być przepisywany pacjentom z cukrzycą typu 2. W ostatnim czasie jednak specyfik był masowo wykupywany jako środek wspomagający odchudzanie. To doprowadziło do braków, które Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się uzupełnić importując Ozempic z zagranicy. Zaskoczeniem będzie jednak cena.

Ozempic - dostępność leku ograniczona przez zażywanie niezgodne ze wskazaniem 

Ministerstwo Zdrowia na Twitterze podaje, że w ciągu dwóch lat sprzedaż leku Ozempic wzrosła dwukrotnie. Sytuacja ta nie jest spowodowana większą liczbą zachorowań na cukrzycę, a stosowaniem specyfiku w celach odchudzających. Stosowanie leku poza wskazaniami doprowadziło do problemów z jego dostępnością. Przez kilka miesięcy specyfik był właściwie niemożliwy do kupienia na polskim rynku, dlatego minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o jego imporcie z zagranicy. Jak informuje portal Poradnik Zdrowie pierwsze dostawy Ozempicu już dotarły do Polski, a lek zaczął pojawiać się w internetowych i stacjonarnych aptekach. 

Ozempic - nie masz refundacji? Słono zapłacisz

Lek Ozempic przepisany zgodnie ze wskazaniem, jest refundowany. Jeśli jednak pacjent otrzyma receptę z odpłatnością 100%, cena specyfiku może okazać się zaporowa. Jak pokazują ceny w wirtualnych aptekach, za Ozempic trzeba bowiem zapłacić dwa razy więcej niż kilka miesięcy temu. 

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, wcześniej cena stała za jeden wstrzykiwacz niezależnie od dawki wynosiła 357,72 zł. Obecnie jedno opakowanie leku bez refundacji w dawce 0,5 mg kosztuje od 626,88 do 899,95 zł,. Za Ozempic 1 mg trzeba zaś zapłacić od 675,59 zł do 689 zł. Niewykluczone, że wraz ze wzrostem dostępności leku na polskim rynku, ceny ulegną zmianie. 

Kto zatem może liczyć na refundację Ozempicu? Wskazaniem jest występowanie cukrzycy typu 2, u pacjentów przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c ≥ 8 %, z otyłością definiowaną jako BMI ≥35 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. 

Receptę z odpłatnością 100% mogą otrzymać m.in. ci pacjenci, którzy w opinii lekarza mogą odnieść korzyść ze stosowania preparatu Ozempic, ale nie spełniają któregoś lub kilku z powyższych warunków.

Ozempic - skutki uboczne w przypadku niewłaściwego zastosowania

Jak czytamy w charakterystyce produktu leczniczego, jakim jest Ozempic, najczęściej zgłaszanymi w czasie badań klinicznych działaniami niepożądanymi były zaburzenia żołądka i jelit, w tym nudności (bardzo często), biegunka (bardzo często) i wymioty (często). Objawy te były zwykle łagodne lub umiarkowane oraz krótkotrwałe.

Na liście skutków ubocznych leku znajdziemy również takie dolegliwości, jak:

  • małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) w przypadku stosowania tego leku w skojarzeniu z innym lekiem przeciwcukrzycowym,
  • zawroty głowy,
  • uczucie zmęczenia,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • zmniejszenie apetytu,
  • nadmierna ilość gazów jelitowych (wzdęcia),
  • zwiększona aktywność enzymów trzustkowych (takich jak lipaza i amylaza).

TOK FM PREMIUM