Uwaga! Zmiany w przepisach drogowych wprowadzono "po cichu". Tu rowerzyści stracili pierwszeństwo

- To naraża ludzi na poważne konsekwencje - mówi Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl. Według aktualnych zasad kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jedynie wówczas, gdy ten znajduje się na przejeździe. Rowerzysta "wjeżdżający" może być uznany za tego, który wtargnął na drogę. Zmiany w przepisach drogowych obowiązują od listopada ub.r., jednak nikt o tym dotychczas głośno nie mówił.

Jako pierwszy, zmiany w przepisach ruchu drogowego opisał portal brd24.pl. Okazuje się, że w dawniej obowiązującym w paragrafie § 47 uchylono ust. 4. Zmiana, w praktyce zmienia bardzo wiele dla kierowców i rowerzystów. 

- Zmiany prawa drogowego wprowadzono w tajemnicy przed użytkownikami dróg. To naraża ludzi na poważne konsekwencje nie tylko prawne w przypadku drogowych zdarzeń – wyjaśnia Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl.

Przepisy dla rowerzystów. Rowerzyści stracili pierwszeństwo. Wyjaśniamy jakie

Usunięty przepis dotyczył znaków D-6a (przejazd dla rowerzystów) oraz D-6b (przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów). Rozporządzenie we wspomnianym paragrafie miało zakładać, że kierowca "jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach, lub na nie wchodzących, lub wjeżdżających - przytacza brd24.pl. I to właśnie ten punkt został "po cichu" usunięty.

Przepisy dla rowerzystów. Szykują się kolejne zmiany? Są takie doniesienia

Usunięcie zapisu nie oznacza jednak, że prawo w przypadku znaków D-6a i DB-6b przestało obowiązywać. Definicję znaku i reguły pierwszeństwa zapisano w artykule 27. Prawa o ruchu drogowym. Ma on jednak zdecydowanie inną konstrukcję. Nie zawiera bowiem sformułowania dotyczącego ustępowania "wjeżdżającym" na przejazd dla rowerów. To oznacza, że rowerzyści stracili pierwszeństwo przed wjazdem na przejazd.

Jak nieoficjalnie informuje  Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl  usunięcie zapisu "po cichu" to nie błąd lub niedopatrzenie ministerstwa infrastruktury, a przygotowania do większych zmian.

Według Zboralskiego ministerstwo pracuje nad dopisaniem do obowiązującego prawa również "zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd".

Przepisy dla rowerzystów. Gdzie rowerzyści mają pierwszeństwo?

- Nie może być tak, że rowerzysta, nie do końca dobrze widoczny, wjeżdża bez opamiętania przed pojazd, który jest np. metr przed przejazdem rowerowym. Dlatego ten przepis o zakazie wjeżdżania bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd chcę przywrócić - powiedział w rozmowie z brd24.pl pełnomocnik ministra ds. BRD i ruchu rowerowego Marek Dworak.

Jednak jak wynika z art. 27. 1a. "kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić". Dlatego jak przypomina gazeta.pl pomimo wprowadzonej zmiany  w prawie, wciąż należy zwracać szczególną uwagę na rowerzystów.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM