Ile dzieci i wnuków miała królowa Elżbieta II? Sukcesja tronu brytyjskiego

Po śmierci Królowej Elżbiety II nowym królem Królestwa Brytyjskiego został najstarszy syn dotychczasowej monarchini - Karol. Ile dzieci i wnuków zostawiła Elżbieta II? Jak wygląda sukcesja czyli linia dziedziczenia tronu w rodzinie królewskiej? Ścieżka do tronu jest kręta.

Królowa Elżbieta II przez ponad 73 lata była żoną zmarłego w kwietniu 2021 roku - księcia Filipa. Mieli czworo dzieci, ośmioro wnucząt i 12 prawnuków. Pierworodnym synem królowej był książę, a obecnie król Karol. Kolejnymi dziećmi: księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward.

Karol, William, Książę Jerzy…Jak działa sukcesja w Wielkiej Brytanii

Sukcesja to linia, po której członkowie rodziny królewskiej przejmują władzę po dotychczas panującym. Kolejność sukcesji określa, który członek rodziny królewskiej zasiada na tronie, gdy dotychczas rządzący monarcha umiera lub abdykuje. Pierwszym w kolejności na następcę tronu jest najstarsze dziecko - niezależnie od płci - panującego dotychczas króla lub królowej. 

Brytyjska sukcesja królewska rządzi się regułami sprzed setek lat. Jednak w 2013 zasadniczą zmianę wprowadził dokument - Succession to the Crown Act. Dotychczas tron przechodził z pokolenia na pokolenie w linii męskiej, oprócz sytuacji, gdy w rodzinie królewskiej były jedynie kobiety. Wówczas, tak jak w rodzinie Jerzego VI - ojca obecnej królowej Elżbiety II - monarchinią zostawała najstarsza z córek monarchy. Od 2013 płeć potomka nie ma znaczenia w momencie wyboru nowego władcy. 

Tym samym aktualnie pierwszym w kolejce do tronu był książę Karol, który jest nowym królem Wielkiej Brytanii. Następnie władzę przejmie jego najstarszy syn William. Trzeci jest książę Jerzy, urodzony w 2013 roku syn Williama.

W momencie śmierci królowej, jej następca wstępuje na tron natychmiast. Koronacja natomiast odbędzie się później, po okresie żałoby.

W związku ze śmiercią Elżbiety II rodzinę królewską czekają duże przetasowania. Zmienia się tytulatura bliskich królowej.  

Dzieci i wnuki królowej Elżbiety i księcia Filipa. Członkowie rodziny królewskiej według chronologii

  • Karol - dotychczasowy Książę Walii aktualnie król Królestwa Brytyjskiego Karol III. Jest najstarszym dzieckiem królowej i po śmierci ElżbIety II, automatycznie został jej następcą, królem Wielkiej Brytanii. Od 2005 jest żonaty z dotychczasową księżną Kornwalii (Camilla). Wcześniej jego żoną była tragicznie zmarła księżna Walii - Diana (od rozwodu - Lady Diana).
  • Anna - Princess Royal / Księżniczka Królewska - jest drugim dzieckiem królowej Elżbiety II i jedyną córką. Jest żoną wiceadmirała Timothy'ego Laurence'a. Ma dwoje dzieci ze swoim pierwszym mężem, kapitanem Markiem Phillipsem: Petera Phillipsa i Zarę Tindall.
  • Andrzej - Książę Yorku jest drugim synem królowej. Ma dwie córki ze swoją byłą żoną, księżną Yorku (Sarah Ferguson): księżniczkę Beatrice (dziewiąta w kolejce do tronu) i księżniczkę Eugenię (dziesiąta). Książę Andrzej w 2019 ogłosił wycofanie się z życia publicznego i zaprzestanie pełnienia obowiązków w imieniu korony na czas nieokreślony. Decyzję uzasadnił niekorzystnymi okolicznościami, które są skutkiem jego znajomości z Jeffreyem Epsteinem, amerykańskim przestępcą seksualnym (ósmy w kolejce).
  • Edward - Hrabia Wessex jest najmłodszym dzieckiem królowej. Książę Edward jest żonaty z hrabiną Wessex (Sophie Rhys-Jones). Mają dwoje dzieci: Louise i Jamesa Mountbatten-Windsor.
  • William – dotychczas książę Cambridge, a od dnia śmierci Elżbiety II, również książę Kornwalii - jest najstarszym synem księcia Karola i jego pierwszej żony Lady Diany. William jest żonaty z Kate (Catherine) - księżną Cambridge i  Kornwalii (od dnia śmierci Elżbiety II). Mają troje dzieci: Księcia Jerzego (drugi w kolejce), Księżniczkę Charlotte (trzecia) i Księcia Ludwika (czwarty). Od dnia śmierci Elżbiety II – William jest oficjalnym następcą tronu brytyjskiego (pierwszy w kolejce po królu Karolu III).
  • Harry - Książę Sussex jest młodszym bratem Williama. Harry jest żonaty z księżną Sussex (Meghan Markle). Mają dwoje dzieci: Archiego i Lilibet. W 2020 roku ogłosili, że wycofują się z funkcji starszych członków rodziny królewskiej i przeprowadzili się do USA. 

Okazuje się jednak, że po śmierci królowej, dzieci księcia Harry'ego i Meghan Markle mają prawo do nowych tytułów. Jak informuje „The Guardian" Archie Mountbatten-Windsor jest teraz technicznie księciem ( siódmym w kolejce do tronu). 

W głośnym wywiadzie udzielonym Oprah Winfrey jego matka wyznała, że o tym, że jej syn nie będzie nosił tytułów królewskich poinformowano ją, gdy była jeszcze w ciąży. Sugerowała też, że odmówiono mu tego prawa ze względu na kolor skóry. Para książęca mówiła też, że spodziewają się nadania tytułu Archiemu po wstąpieniu Karola na tron, ale przekazano im, że protokoły zostaną zmienione z uwagi na chęć odchudzenia monarchii. Na razie, po śmierci królowej i wstąpieniu na tron Karola, prawo do tytułu księżniczki uzyskała też córka Sussexów Lilibet.

- Zgodnie z tradycją, tytuły książąt i księżniczek otrzymują jedynie dzieci i wnukowie obecnie panującego króla lub królowej. Książę William i książę Harry od urodzenia posiadali tytuły książąt, bo urodzili się w czasie, gdy ich babcia zasiadała już na tronie. Królowa zdecydowała też, że tytuły książęce będą nosić dzieci Williama i Kate czytamy we wprost.pl.

Gdzie mieszkają członkowie rodziny królewskiej?

Oficjalną rezydencją rodziny królewskiej jest Pałac Buckingham. Od marca 2022 oficjalnie królewskim domem jest również zamek Windsor w Berkshire.

Inne posiadłości królewskie to: Sandringham House w Norfolk i Balmoral Castle w Aberdeenshire, gdzie tradycyjnie, królowa spędzała lato.

Książę Karol i księżna Camilla mieszkali dotychczas w Clarence House w Londynie oraz w Highgrove w Gloucestershire.

Książę William i Catherine, księżna Cambridge, przeprowadzili się z Pałacu Kensington do nowego domu w posiadłości Windsor .

Książę Harry i Meghan Markle mieszkają w Kalifornii, ale niedawno przyjechali do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od czasu obchodów platynowego jubileuszu królowej .

DOSTĘP PREMIUM