Żadna szkoła w Warszawie nie chce uczyć HiT-u z podręcznika Roszkowskiego. Stolica sama wyszkoli nauczycieli

Warszawa organizuje szkolenia dla nauczycieli Historii i Teraźniejszości. Zajęcia z historii najnowszej oraz wiedzy o społeczeństwie poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Chodzi o to, żeby przygotować nauczycieli do uczenia nowego przedmiotu. Szczególnie, że na korzystanie z podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego nie zdecydowała się żadna stołeczna szkoła.
Zobacz wideo

Podręcznik do HiT-u prof. Wojciecha Roszkowskiego wywołał duże kontrowersje. Minister edukacji Przemysław Czarnek przekonywał w "Super Expressie", że "to nie ministerstwo jest autorem podręcznika i nie ono samo w sobie dopuszcza go lub nie, tylko przy pomocy ekspertów, historyków znających się na czasach, których dotyczy podręcznik". Nie przekonało to jednak nauczycieli. Wielu z nich nie chce uczyć z książki, która zawiera ideologiczne opinie. Na korzystanie z podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego nie zdecydowała się żadna stołeczna szkoła.

- Nauczyciele zapowiedzieli, że czekają na drugi podręcznik albo po prostu będą uczyć z własnych materiałów dydaktycznych. Wtedy podjęliśmy decyzję, że przygotowujemy cykl wykładów na Uniwersytecie Warszawskim i cały ten zakres, który jest elementem podstaw programowych HiT-u, będzie przedmiotem seminariów - powiedziała w rozmowie z TOK FM wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

Cykl warsztatów "Akademickie Laboratorium HiTu!" startuje już 16 września. Prowadzić je będą historycy, politolodzy prawnicy i socjolodzy z UW.

Tydzień temu Rada Warszawy przyjęła stanowisko w sprawie HiT-u, w którym domaga się od Ministerstwa Edukacji i Nauki zaprzestania szerzenia propagandy w szkołach, poszanowania różnorodności postaw i poglądów oraz wolności ich wyrażania.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM