Co Ministerstwo Zdrowia zrobi z eksperymentowaniem na ludziach za ich pieniądze? "Dostałem deklarację"

W ciągu tygodnia resort zdrowia ma przedstawić projekt zmian w prawie, które mają uregulować kwestie płacenia przez pacjentów za przeprowadzanie na nich eksperymentów medycznych. Mówił o tym w "Poranku Radia TOK FM" Michał Janczura, dziennikarz i autor serialu dokumentalnego "Eksperyment".
Zobacz wideo

- Wczoraj do późnego popołudnia byłem na łączach z Ministerstwem Zdrowia i otrzymałem deklarację, że w ciągu tygodnia przedstawią projekt nowych przepisów, które miałyby regulować kwestię odpłatności lub jej braku za eksperymenty - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Michał Janczura, autor serialu "Eksperyment". Jak tłumaczył, w zmianach zapowiadanych przez resort chodzić ma o zabezpieczenie pacjentów przed wyciąganiem od nich pieniędzy "w imię szeroko pojętego eksperymentowania i nauki".

Serial "Eksperyment" to opowieść o biznesie, który wyrósł w Polsce na wierze w cudowne działanie komórek macierzystych. Wierze, którą karmi się pacjentów, nie przedstawiając wiarygodnych i potwierdzonych dowodów. O eksperymentach przeprowadzanych na szeroką skalę na pacjentach cierpiących na nieuleczalne, często śmiertelne choroby - za ich pieniądze.

W najnowszym, czwartym odcinku Michał Janczura odwiedza Olsztyn i przygląda się biznesowi, jaki wyrósł tam w związku z oferowaniem nieuleczalnie chorym pacjentom terapii eksperymentalnych opartych na komórkach macierzystych. Pojawia się tu postać prof. Wojciecha Maksymowicza, neurochirurga, który z czasem zaangażował się również w politykę. 

Trop wiódł do 2014 roku. Wtedy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, na którym pracuje prof. Maksymowicz, wszedł w biznes, jakim jest Instytut Terapii Komórkowych. Ale nie tylko on - wśród udziałowców znajdujemy Polski Bank Komórek Macierzystych, czyli potentata na rynku bankowania krwi pępowinowej i produkowania preparatów z komórek macierzystych. Firma zyskała siedzibę - jeden z budynków w kompleksie szpitala klinicznego WUM - i fundament, czyli oparcie w badaniach przeprowadzonych przez prof. Maksymowicza w jego klinice. Sęk w tym, że wyniki tych badań nie wydawały się tak jednoznacznie pozytywne...

Serial "Eksperyment". Jak słuchać?

Pierwszego odcinka można posłuchać w aplikacji TOK FM, na kanale TOK FM Select na platformach podcastowych, a także tutaj:

Kolejnych odcinków mogą słuchać subskrybenci TOK FM Premium - znaleźć je można na stronie tokfm.pl/eksperyment

Serial przygotowuje dziennikarz TOK FM Michał Janczura, autor m.in. "Pieczy" czy "Folwarku", któremu w zbieraniu informacji pomagają: Adrian Wojtasik i Michał Tomasik. O reżyserię oprawy dźwiękowej zadbał Bartosz Dąbrowski. Głosów lektorskich użyczają dziennikarze i dziennikarki TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM