Biedronki będą czynne w niedziele? W taki sposób sieć planuje ominąć zakaz handlu w dni wolne

- Ostrzegaliśmy od czerwca, że sklepy Biedronki staną się placówkami medycznymi, co będzie prowadziło do ominięcia zakazu handlu w niedziele - powiedział w rozmowie z Money.pl Piotr Adamczak, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Jeronimo Martins Polska. Okazuje się, w niektórych Biedronkach w niedzielę będzie można zamawiać urządzenia telemedyczne, przez co sklepy zyskają dodatkowe prawa.

Jak informuje Money.pl wśród pracowników Biedronki wrze.

- W niektórych sklepach należących do Jeronimo Martins Polska postawiono bowiem urządzenia, które pozwalają na zamówienie opaski telemedycznej. Zdaniem szefa związku zawodowego to jawna próba przeforsowania nowego sposobu na ominięcie zakazu handlu w niedziele – czytamy w portalu.

Biedronki czynne w niedzielę? Oto co planuje sieć

- W niedzielę 25 września funkcjonowało siedem placówek naszej sieci zlokalizowanych na dworcach kolejowych i autobusowych. Tak samo będzie w kolejną niedzielę, tj. 2 października – poinformował Jan Kołodyński, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka.

Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl, dotarła natomiast do informacji, jakoby spółka Teleopieka Medyczna, odpowiadająca za urządzenia umieszczone w Biedronkach, miała wpisanych do rejestru ponad 600 zakładów leczniczych. 

Jak informuje portal, po sprawdzeniu danych, okazało się, że adresy punktów medycznych, pokrywają się z adresami sklepów Jeronimo Martins Polska. 

I teoretycznie wspólne działanie sklepu i ośrodka medycznego może prowadzić do prowadzenia w sklepach handlu w niedzielę. 

Biedronki staną się placówkami medycznymi? Wyjaśniamy

Jak przypomina money.pl, ustawa wyłącza spod zakazu placówki handlowe w zakładach leczniczych.

- Przypomnijmy, że cena opaski firmy SiDLY wynosi 599,00 zł, pod warunkiem skorzystania z rabatu. Jak czytamy w regulaminie akcji, promocja dla klientów Biedronki polega na obniżeniu przez Teleopiekę Medyczną ceny opaski telemedycznej na nadgarstek z kwoty 799,00 zł do kwoty 599,00 zł oraz ceny objęcia pacjenta systemem rocznej teleopieki z kwoty 39,90 zł miesięcznie do kwoty 33,00 zł miesięcznie – czytamy. 

- Współpraca z Sidly ma charakter pilotażowy i w jej ramach w wybranych placówkach sieci, pojawiły się przygotowane stanowiska umożliwiające zapoznanie się z ofertą i sposobem działania opaski, a także ich zamówienie. Wynegocjowana przez nas cena tego produktu jest najniższa na rynku i wynosi 599 zł za urządzenie oraz 33 zł miesięcznie za abonament dostępu do usługi całodobowego tele wsparcia - mówi  w wiadomoscihandlowe.pl, Jan Kołodyński,  z biura prasowego Jeronimo Martins Polska. 

- Ułatwiamy w ten sposób stworzenie największego i najbardziej kompleksowego systemu teleopieki dla seniorów, także tych, którzy mieszkają w dużej odległości od swoich bliskich, co utrudnia stałą opiekę stacjonarną – dodał Kołodyński. 

Natomiast jak poinformował money.pl Piotr Adamczak, niektórzy kierownicy sklepów zostali poinstruowani o konieczności zebrania pracowników do pracy w niedzielę.

- Otrzymałem telefony od kierowników, że zostały im przekazane takie informacje telefonicznie. Mają szykować się na otwarcie sklepów w niedziele jako placówki medyczne – czytamy w portalu.

Niedziele handlowe w 2022 roku wypadną jeszcze tylko dwa razy

W 2022 zakupy w niedzielę we wszystkich sieciach handlowych zrobimy jeszcze tylko dwa razy:

  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Przypomnijmy, zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Ustawa zakazuje wykonywania pracy osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę we wszystkich placówkach handlowych w kraju.

Od zakazu jednak istnieją wyjątki do których należą  m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, restauracje, cukiernie, sklepy z prasą, placówki pocztowe czy lecznice dla zwierząt. Działalność mogą kontynuować również właściciele placówek handlowych.

Za niedostosowanie się do przepisów, ustawodawca ma prawo nałożyć na firmę karę grzywny,  przy wielokrotnym łamaniu zakazu grozi kara ograniczenia wolności.

DOSTĘP PREMIUM