Uwaga na marznące opady, oblodzenie i roztopy. IMGW wydało ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia przed roztopami, które mogą stanowić zagrożenie niemal w jednej trzeciej kraju. Wydano też ostrzeżenia przed oblodzeniem i marznącymi opadami w kilku województwach.

Alerty pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują w województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim oraz w części mazowieckiego i świętokrzyskiego do piątku rano, a w niektórych rejonach nawet do sobotniego południa.

"Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej" - ostrzega IMGW.

W części powiatów województw małopolskiego oraz śląskiego do godz. 9 rano obowiązuje ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem. W całym województwie świętokrzyskim będzie ono ważne do południa. "Prognozuje się miejscami zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu powodujące ich oblodzenie" - poinformowali synoptycy.

W południowych częściach województw lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego spodziewane są opady marznące. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w lubelskim do północy, a w dwóch pozostałych województwach do 9 rano. "Występują i nadal prognozowane są miejscami słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź" - przestrzegł IMGW.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM