Episkopat reaguje na reportaż ws. tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II. Jest oświadczenie

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie w związku z wyemitowanym 6 marca 2023 r. reportażem red. Marcina Gutowskiego z cyklu "Bielmo" dotyczącym działań kard. Karola Wojtyły z okresu, gdy był metropolitą krakowskim.
Zobacz wideo

Oświadczenie Episkopatu zostało opublikowane we wtorek.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Leszek Gęsiak o komentarz poprosił o. Adama Żaka SJ - koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz ks. Piotra Studnickiego, kierownika biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

"Sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych"

Jak podkreślili autorzy oświadczenia "sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych".

"Kolejny odcinek cyklu dokumentalnego „Bielmo" red. Marcina Gutowskiego prezentuje przypadki przestępstw wykorzystywania seksualnego popełnionych przez duchownych, z którymi konfrontował się metropolita krakowski Karol Wojtyła.

Dwie z zaprezentowanych spraw – ks. Surgenta i ks. Loranca – znane były już od kilku miesięcy opinii publicznej dzięki pracy dziennikarskiej red. Tomasza Krzyżaka i Piotra Litki, która oparta była w głównej mierze o analizę akt państwowych postępowań karnych dostępnych w archiwach IPN-u. Ustalenia te były już szeroko komentowane" - czytamy.

Jak zaznaczają autorzy - "trzecia z nich – sprawa ks. Sadusia – została zaprezentowana nie na podstawie dochodzenia prokuratorskiego lub sądowego, ale akt służb bezpieczeństwa PRL-u". "Na podstawie źródeł zaprezentowanych w filmie nie sposób ustalić kwalifikacji czynów przypisywanych ks. Sadusiowi. Warto pamiętać, że zgodnie z ówczesnym prawem kanonicznym, bezwzględną ochroną były objęte osoby poniżej 16 roku życia, a nie jak obecnie – od roku 2001 – poniżej 18 roku życia" - piszą.

KEP podkreśla w oświadczeniu, że "dziś mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy". "Wszystkim osobom, które przed laty zostały w ten sposób skrzywdzone przez duchownych, a do dziś noszą skutki doświadczonego zła, jako Kościół zapewniamy przyjęcie, wysłuchanie i wsparcie" - czytamy. Dalej autorzy dodają, że szczegółowe informacje można znaleźć na stronie zgloskrzywde.pl.

"Natomiast ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych" - podsumowują. 

Przypomnijmy, że dziennikarz TVN24 Marcin Gutowski ujawnił dowody na to, że Karol Wojtyła, jeszcze jako metropolita krakowski, miał tuszować przypadki pedofilii wśród księży - w tym przenosić ich do innych parafii.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM