Hanna Machińska Człowiekiem Roku 2023 "Gazety Wyborczej"

Hanna Machińska, była zastępczni Rzecznika Praw Obywatelskich, została uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2023 "Gazety Wyborczej".

"Za stawanie zawsze po stronie ofiar. Za upór, bezkompromisowość. Za jej postawę przy granicy z Białorusią. Za dawanie nadziei" - powiedział Jarosław Kurski wręczając nagrodę Machińskiej.

Redakcja "Gazety Wyborczej" przyznaje tytuł "Człowieka Roku" po raz 25. Pierwszym laureatem - w 1999 roku - był prezydent Czech Vaclav Havel.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Hanna Machińska. Kim jest?

Dr Hanna Machińska została zastępczynią RPO w 2017 roku, na to stanowisko powołał ją ówczesny rzecznik - Adam Bodnar. Odwołał ją pod koniec 2022 roku obecny RPO, Marcin Wiącek. Hanna Machińska od lat jest zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Podczas pełnienia swojej funkcji w biurze RPO zajmowała się choćby prawami migrantów na polsko-białoruskiej granicy. Dlatego jej odwołanie wywołało oburzenie i protesty wśród organizacji pozarządowych oraz ekspertów, którzy z biurem RPO współpracowali.

TOK FM PREMIUM