Unia Europejska dzisiaj ogłosi sankcję na Rosję. "Olbrzymi pakiet"

Dzisiaj przedstawimy olbrzymi pakiet sankcji przeciwko Rosji do przyjęcia przez liderów państw UE. Będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków - oświadczyła w czwartek szefowa KE Ursula von der Leyen.

Wskazała, że UE zamrozi rosyjskie aktywa w Unii Europejskiej i zatrzyma dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych. - Celem Rosji nie jest tylko Donbas, nie jest tylko Ukraina, celem jest stabilność Europy i międzynarodowego pokoju; pociągniemy za to prezydenta Putina do odpowiedzialności - wskazała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Wiemy, że miliony Rosjan nie chcą wojny. Prezydent Putin chce cofnąć zegar do czasów imperium rosyjskiego. Robiąc to ryzykuje jednak przyszłość rosyjskiego narodu. - Wzywam Rosję do natychmiastowego zaprzestania przemocy i wycofania wojsk z terytorium Ukrainy - powiedziała von der Leyen.

- Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zniszczyć architektury bezpieczeństwa, która dała Europie pokój i stabilność na wiele dekad. Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zastąpić rządów prawa prawem siły i bezwzględności. Nie powinien on bagatelizować zdecydowania i siły naszych demokracji. Historia udowodniła, że społeczeństwa i sojusze zbudowane na zaufaniu i wolności są odporne i zwycięskie. Właśnie tego boją się autokraci - dodała.

Rosja napadła na Ukrainę

Rosyjskie wojsko przy wsparciu sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, naruszyło granicę państwową w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim – poinformowała straż graniczna Ukrainy i MSW.

- Wkraczanie wojsk rosyjskich przez granicę państwową poprzedza ostrzał artyleryjski, potem wjeżdża sprzęt wojskowy – podało MSW na Facebooku.

- Żołnierze Państwowej Straży Granicznej Ukrainy wraz z siłami zbrojnymi robią wszystko, by zatrzymać wroga – dodał resort.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM