Rezerwy walutowe Rosji. Tak Rosja szykowała się do wojny. Jej skarbiec jest pełny

Rosja od dłuższego czasu gromadzi rezerwy budżetowe, by uniezależnić się od rynków zewnętrznych i kapitału zagranicznego. W efekcie zgromadziła jedne z największych rezerw na świecie, szykując się na sankcje i koszty wojenne.

Rezerwy budżetowe Rosji. Rosja od dłuższego czasu szykuje się do wojny

Według analizy ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) "zgromadzone rezerwy rządowe w Funduszu Dobrobytu Narodowego szacowane są obecnie na ponad 180 mld dolarów, tj. prawie 12% PKB."

"Środki te rosną w zasadzie od połowy 2019 r., wówczas ich poziom nie przekraczał 60 mld dol." – przyznaje ekspertka OSW Iwona Wiśniewska.

"Rezerwy walutowo-złotowe w rosyjskim banku centralnym (CBR) szacowane są z kolei na ponad 639 mld dolarów. Dodatkowo rząd Federacji Rosyjskiej konsekwentnie ograniczał inwestowanie w dolara amerykańskiego, preferując euro, złoto czy juana.

Jednocześnie rosyjskie podmioty ograniczyły także poziom zadłużenia zagranicznego. Państwowy dług zagraniczny wynosi ok. 67 mld dolarów, tj. 4% PKB, podczas gdy zagraniczny dług korporacyjny, w tym sektora finansowego, ok. 420 mld dolarów (o jedną trzecią mniej niż w 2013 r.). Niemniej głównym zabezpieczeniem dla Kremla są wysokie ceny surowców energetycznych, które zapewniają krajowi znaczną nadwyżkę budżetową".

Budżet Rosji na lata 2022-2024

W grudniu ubiegłego roku władze rosyjskie przyjęły ustawę budżetową na lata 2022–2024.

"Priorytetem polityki budżetowej Kremla w najbliższych latach będzie zwiększanie – już i tak rekordowych – rezerw rządowych, które stanowią zabezpieczenie dla rosyjskich władz na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji zewnętrznej (sankcje czy załamanie się rynków surowcowych) lub wewnętrznej (dalszy spadek poparcia i niepokoje społeczne). Intensywne ich gromadzenie w połączeniu z polityką Kremla, która izoluje kraj od gospodarki światowej, zwłaszcza od Zachodu (m.in. substytucja importu, redukcja wykorzystania zachodnich walut), od kilku lat wskazują, że Rosja przygotowuje się na czarne scenariusze" – komentowała w grudniu 2021 plany finansowe Rosji Iwona Wiśniewska.

Nadwyżka budżetowa Rosji

Jak podaje Business Insider, według analityków OSW, tegoroczna nadwyżka w rosyjskim budżecie miała sięgnąć ok. 18 mld dol. Miała być kumulowana w Funduszu Dobrobytu Narodowego. Nominalne wydatki budżetowe mają wzrosnąć o ok. 1 proc., tj. poniżej inflacji, co oznacza ich realny spadek. Największe nakłady kierowane mają być nadal na politykę społeczną, przy czym w kolejnych latach nominalne wydatki na ten cel mają się zmniejszać (w 2022 r. – o 6 proc.). Planowana jest również redukcja nakładów na gospodarkę narodową i służbę zdrowia (o 8,5 proc). Rosnąć mają natomiast wydatki na bezpieczeństwo narodowe (o 17 proc.) i obronę narodową (o 4 proc.).

Inwazja Rosji na Ukrainę potwierdzeniem planów wojennych Putina

We czwartek 24 lutego 2022 nad ranem Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Stwierdził, że Rosja nie może tolerować tego, co nazwał groźbami ze strony Ukrainy i ostrzeżeniami przed ingerencją z zagranicy. W efekcie tego rozkazu wojska rosyjskie dokonały zmasowanego, pełnoskalowego ataku na miasta Ukrainy.

TOK FM PREMIUM