Rezerwy walutowe Rosji. Tak Rosja szykowała się do wojny. Jej skarbiec jest pełny
Rezerwy budżetowe Rosji. Rosja od dłuższego czasu szykuje się do wojny
Według analizy ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) "zgromadzone rezerwy rządowe w Funduszu Dobrobytu Narodowego szacowane są obecnie na ponad 180 mld dolarów, tj. prawie 12% PKB."
"Środki te rosną w zasadzie od połowy 2019 r., wówczas ich poziom nie przekraczał 60 mld dol." – przyznaje ekspertka OSW Iwona Wiśniewska.
"Rezerwy walutowo-złotowe w rosyjskim banku centralnym (CBR) szacowane są z kolei na ponad 639 mld dolarów. Dodatkowo rząd Federacji Rosyjskiej konsekwentnie ograniczał inwestowanie w dolara amerykańskiego, preferując euro, złoto czy juana.
Jednocześnie rosyjskie podmioty ograniczyły także poziom zadłużenia zagranicznego. Państwowy dług zagraniczny wynosi ok. 67 mld dolarów, tj. 4% PKB, podczas gdy zagraniczny dług korporacyjny, w tym sektora finansowego, ok. 420 mld dolarów (o jedną trzecią mniej niż w 2013 r.). Niemniej głównym zabezpieczeniem dla Kremla są wysokie ceny surowców energetycznych, które zapewniają krajowi znaczną nadwyżkę budżetową".
Budżet Rosji na lata 2022-2024
W grudniu ubiegłego roku władze rosyjskie przyjęły ustawę budżetową na lata 2022–2024.
"Priorytetem polityki budżetowej Kremla w najbliższych latach będzie zwiększanie – już i tak rekordowych – rezerw rządowych, które stanowią zabezpieczenie dla rosyjskich władz na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji zewnętrznej (sankcje czy załamanie się rynków surowcowych) lub wewnętrznej (dalszy spadek poparcia i niepokoje społeczne). Intensywne ich gromadzenie w połączeniu z polityką Kremla, która izoluje kraj od gospodarki światowej, zwłaszcza od Zachodu (m.in. substytucja importu, redukcja wykorzystania zachodnich walut), od kilku lat wskazują, że Rosja przygotowuje się na czarne scenariusze" – komentowała w grudniu 2021 plany finansowe Rosji Iwona Wiśniewska.
Nadwyżka budżetowa Rosji
Jak podaje Business Insider, według analityków OSW, tegoroczna nadwyżka w rosyjskim budżecie miała sięgnąć ok. 18 mld dol. Miała być kumulowana w Funduszu Dobrobytu Narodowego. Nominalne wydatki budżetowe mają wzrosnąć o ok. 1 proc., tj. poniżej inflacji, co oznacza ich realny spadek. Największe nakłady kierowane mają być nadal na politykę społeczną, przy czym w kolejnych latach nominalne wydatki na ten cel mają się zmniejszać (w 2022 r. – o 6 proc.). Planowana jest również redukcja nakładów na gospodarkę narodową i służbę zdrowia (o 8,5 proc). Rosnąć mają natomiast wydatki na bezpieczeństwo narodowe (o 17 proc.) i obronę narodową (o 4 proc.).
Inwazja Rosji na Ukrainę potwierdzeniem planów wojennych Putina
We czwartek 24 lutego 2022 nad ranem Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Stwierdził, że Rosja nie może tolerować tego, co nazwał groźbami ze strony Ukrainy i ostrzeżeniami przed ingerencją z zagranicy. W efekcie tego rozkazu wojska rosyjskie dokonały zmasowanego, pełnoskalowego ataku na miasta Ukrainy.
-
Przełom w sprawie studenta, który utknął w szpitalu w Lublinie. Przyjechała rodzina z Zimbabwe
-
Ten remont doprowadza mieszkańców Łodzi do szału. "Mamy dość. Chcemy normalnie żyć"
-
Komisja ds. rosyjskich wpływów kontratakuje. "Polityczna gra najgorszego sortu"
-
"PiS jest męczennikiem". Czy senacka większość powinna zmienić kurs w sprawie Pęka?
-
Kto pierwszy może uciec z PiS? Stankiewicz mówi, na kogo zwracać uwagę
- Sejm podjął decyzję ws. in vitro. Jak głosowali posłowie PiS? Zaskakujące wyniki
- Gwałcił i molestował ministranta. Były ksiądz z Chodzieży usłyszał wyrok
- Chorosińska chciała siedzieć obok Morawieckiego. Nagranie hitem internetu
- Pamiętniki Uchodźcze. "Tu, w Polsce, ćwiczymy pamięć o dobrym"
- Kiedy rząd Donalda Tuska? Szymon Hołownia wskazał scenariusz i dwa warianty